Ruští evangelikálové se už řadu let obávají důsledků protiextrémistických zákonů, které monitorují a omezují náboženský život v zemi. Nové dodatky k náboženským zákonům, které vstoupí v platnost tento měsíc, rozšiřují vládní nařízení o náboženském vzdělávání. Řada křesťanských seminářů už musela ukončila svoji činnost.
Vláda nařídila, aby všichni duchovní a misionáři, kteří absolvovali studium v zahraničí, absolvovali státem připravený kurz a poté získali certifikát od centralizované náboženské organizace. Jako mnoho ruských evangelikálních lídrů je i prezident Moskevského teologického semináře Peter Mickejevič znepokojen implementací nových dodatků, které jsou prý největším nárůstem vládní kontroly nad církvemi v Rusku od roku 2016, kdy vešel v platnost zákon o zákazu evangelizace.
SOUVISEJíCÍ – Rusko plánuje omezit vliv cizinců na chod církve
„Chceme v Rusku pracovat legálně, abychom se mohli soustředit na ovlivňování Ruska podle evangelia,“ řekl Mickejevič portálu Christianity Today, který také slouží jako výkonný ředitel Ruské baptistické unie. „Provádíme opatření, abychom se ujistili, že rozumíme požadavkům, a pokusili se splnit všechny povinnosti.“
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Moskevský teologický seminář již zažil dopady ruských zákonů a v roce 2019 ztratil licenci. Inspekce pro dohled nad vzděláváním nechala budovy tehdy zapečetit. Své konání odůvodnila chybějícím „schváleným vzdělávacím programem“. Až v červenci 2021 vláda vydala novou licenci na znovuotevření školy.
Mickejevič připisoval problém byrokracii a novou licenci popsal jako „zázrak od Pána“. Moskevský teologický seminář byl jednou ze tří ruských evangelikálních škol, jejichž licence byly v posledních třech letech zrušeny.
Euroasijský teologický seminář patřící Ruské letniční unie přišel o licenci v listopadu 2018. Evangelická luteránská církev přišla o licenci na vysokoškolské vzdělání 6. dubna, zatímco další luteránský seminář bojuje u soudu o zachování licence.
Nové ruské zákony o zahraničním studiu se týkají jak občanů Ruska tak i osob ze zahraničí. Rusko však po zákonech z roku 2016, který omezoval náboženskou svobodu, opustili téměř všechny zahraniční misionáři.
Prezident Moskevské nadace pro podporu křesťanské kultury, vědy a vzdělávání Konstantin Bendas uvedl, že považuje změny za přísnější než ustanovení zákona o extrémismu z roku 2016.
Zatímco zákon z roku 2016 se většinou zaměřoval na vnější činnost náboženského sdružení, jako je shromažďování a evangelizace, Bendas uvedl, že nové změny se týkají vnitřního života církve, jako je ku příkladu vzdělávání. „Od nynějška může stát kontrolovat každého, kdo během bohoslužby jde na pódium a obecně projevuje nějaký druh činnosti v církevní komunitě,“ řekl pro Christianianity Today Bendas.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 20. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – Moskva