Russell Moore, předseda Komise pro etiku a náboženskou svobodu Jižní baptistické konvence, uvedl, že američtí evangelikálové jsou často více zaujatí výběrem prezidentských kandidátů než „dobrou zprávou o Ježíši Kristu“.
„Velmi často je v Americe roku 2018 evangelikalismus více spojován s primárkami v Iowě než s dobrou zprávou o Ježíši Kristu,“ prohlásil Moore v přednášce na Princeton University v New Jersey. Moore na sebe v posledních letech upoutal pozornost, když odmítl nabídnout Donaldu Trumpovi bezpodmínečnou podporu.
„Bůh nepotřebuje evangelikální hnutí; evangelikální hnutí zoufale potřebuje Boha,“ uvedl teolog. Dodal, že pravý evangelikalismus musí být zaměřen na kříž. „Důraz na kříž je jedna z nejtěžších věcí, které je třeba udržovat v jakékoliv křesťanské skupině, což zahrnuje i americké evangelikály,“ řekl Moore. Mnoho moderních hnutí se podle něj odklonilo od hodnot kříže a církve začaly kázat o tématech, o kterých lidé chtějí slyšet. S tím ale šlo ruku v ruce zavírání očí před některými hříchy a ignorace méně populárních témat.
Moore evangelikalismus definoval jako spojení obnovujících a oživujících hnutí, která slučují konvenční ortodoxii s potřebou osobní konverze a hlásání evangelia. Vyjádřil touhu po pluralitní evangelikální společnosti a vládě, která nesoudí náboženské rozdíly, ale dává lidem svobodu spolu navzájem debatovat.
„My evangelikálové bychom měli pracovat na reformě. Na multietnickém teologicky robustním evangelikalismu, který předá pochodeň další generaci se zprávou, kterou jsme poprvé uslyšeli u kříže,“ vyzval křesťany Moore.
Autor: Kristýna Gillíková Zdroj: Christian Today Foto: Facebook
1 Komentář
Otakar Vožeh
Vážím si Russella Moora, avšak jeho prohlášení je příliš všeobecné a tím i zavádějící. V demokracii bude vždycky napětí mezi nezájmem věřících (Církve) o politiku (nejdu k volbám, protože kandidáti mi nesedí) a přílišným zájmem o politiku (touha po světské moci).
Evangelikálové však dnes v USA vůbec nejsou nějakou homogenní skupinou, o které by se dalo říct, že se jim jedná víc o politiku než o sdílení evangelia. Je to poměrně široké spektrum, které hledá, jak se sjednotit, na čem a za jakou cenu (viz nedávná konference ve Wheatonu). Evangelikální spektrum má velké potíže sjednotit se na biblické teologii.
Moore možná přehlíží nebo zapomíná, že kdyby nebylo určitého politického vlivu některých evangelikálů, sdílení evangelia by dnes bylo o hodně těžší . . . a možná se toho ještě v USA dočkáme (viz legislativní úsilí liberálů v Kalifornii).