Kaliningrad – Ruský patriarcha Kirill znovu obhajoval prokremelský kurs. Zahraniční kritici vystupují proti Rusku „ze žárlivosti a závisti“, uvedla hlava ruské pravoslavné církve při návštěvě Kaliningradu. Tato enkláva na západě Ruska je podle Kirilla nejen geografickou, ale i duchovní výspou ruského světa. Informovala o tom dnes agentura Kathpress.
„Jinakost Ruska vzbuzuje žárlivost, závist a rozhořčení, ale my se změnit nemůžeme,“ řekl při nedělní mši 75letý moskevský patriarcha, který je označován za blízkého spojence prezidenta Vladimira Putina a obhájce jeho politiky vůči Ukrajině. „Samozřejmě, že nás mnozí chtěli – jak se teď říká – reformovat, ale nefungovalo to, ani když se na reformu Ruska vynaložilo tolik úsilí a peněz,“ dodal s tím, že Rusko zůstalo „Svatou Rusí“ patřící „Nejsvětější Matce Boží“.
SOUVISEJÍCÍ – Británie uvalila sankce na patriarchu ruské pravoslavné církve Kirilla
Kaliningradské oblasti popřál, aby jí bůh spolu s celým ruským národem i zemí chránil „před všemi nepřáteli a zloduchy“. Enkláva u Baltského moře, vklíněná mezi Litvu a Polsko, se v uplynulých dnech stala předmětem sporu mezi Ruskem a Evropskou unií poté, co Litva zakázala po železnici převážet do oblasti zboží, na které se vztahují unijní sankce. Rusko varovalo, že přijme odvetná opatření.
Během setkání s gubernátorem oblasti Antonem Alichanovem patriarcha řekl, že západní země „z různých důvodů, z nichž většinu nelze racionálně vysvětlit, projevují vůči Rusku krajně nepřátelský postoj“. Kaliningrad v tomto ohledu hraje velmi důležitou roli – ne tak politickou ani vojenskou, nýbrž spirituální. Oblast je podle něj „výspou v duchovním smyslu“, kde na rozdíl od západní Evropy panuje čilý náboženský život.
Než se v roce 2009 stal hlavou ruské pravoslavné církve, byl Kirill více než 20 let metropolitou smolenským a kaliningradským. Krátce po zahájení útoku na Ukrajinu sloužil v armádním chrámu na předměstí Moskvy bohoslužbu za ruské vojáky. Invazi připodobnil ke hrázi proti západní liberální kultuře, kterou má za úpadkovou zejména kvůli všeobecnému přijímání homosexuality.
Britská vláda v červnu zmrazila Kirillovi majetek ve Spojeném království a zakázala mu vstup do země. Evropská unie se na sankcích proti Kirillovi neshodla pro odpor maďarské vlády konzervativního premiéra Viktora Orbána.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 4. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill