Korejská křesťanská veřejná asociace v čele s předsedou pastorem So Kang-seokem vydala 19. března prohlášení, v němž „odsuzuje ruskou vládu za zatčení korejského misionáře na základě obvinění ze špionáže a vyzývá k jeho okamžitému propuštění“.
V prohlášení sdružení uvedlo: „Teprve v březnu se ruská Federální bezpečnostní služba dozvěděla, že korejský misionář, který v posledních několika letech vykonával misijní práci na ruském Dálném východě, byl v lednu tohoto roku zatčen na základě obvinění ze špionáže a v současné době je zadržován ve věznici v Moskvě,“ informuje portál The Christian Post.
SOUVISEJÍCÍ – Ruský soud poslal do vězení devět jehovistů za extremismus
„Rusko tvrdí, že korejský misionář je podezřelý z předávání tajných informacích zahraniční zpravodajské službě. V současné době zadržovaný korejský misionář je však protestantský misionář, který v posledních několika letech poskytoval humanitární pomoc severokorejským dělníkům a je ryzím misionářem a aktivistou, který se zasazoval o ochranu lidských práv severokorejských dělníků.“
„Ruská vláda doposud neposkytla vysvětlení, jakým způsobem misionář získal státní tajemství, jaký obsah získal a jakou cestou a do které země je vynesl,“ uvedlo podle CP sdružení. „Na základě činnosti a zkušeností misionáře je argumentace ruské vlády nepřesvědčivá a nemůžeme se vyhnout podezření, že ruská vláda svévolně prosazuje zákon s ohledem na své diplomatické a politické vztahy s Jižní a Severní Koreou.“
V prohlášení se dále zdůrazňuje: „Článek 1 ruské ústavy prohlašuje, že se jedná o právní stát, a článek 28 ústavy stanoví, že náboženská svoboda je zaručena všem jednotlivcům.“
„Svoboda náboženského vyznání zahrnuje zejména právo věřit v náboženství podle vlastního výběru, právo změnit své náboženství a právo šířit je,“ uvádí se v něm.
V souvislosti se zadržováním korejských misionářů sdružení uvedlo, že „jde nejen o porušení univerzálních norem v oblasti lidských práv, které stanoví svobodu vyznání, ale také o přímé porušení ruské ústavy, takže by měl být okamžitě propuštěn.“
„Naše vláda musí také splnit svou povinnost chránit své občany podle článku 2 odst. 2 a článku 10 odst. 1 naší ústavy,“ uvedlo sdružení. „Budeme aktivně poskytovat právní pomoc, abychom zajistili bezpečnost a propuštění misionářů, kteří jsou v současné době zadržováni.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 22. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační