Ruiny novozélandské katedrály vydávají deset let po zemětřesení poklady

Christchurch – Ruiny katedrály v novozélandském městě Christchurch, kterou před deseti lety těžce poškodilo ničivé zemětřesení, vydávají nyní vzácné nebo zajímavé předměty. Při demolici svatostánku se našly například mramorové plastiky, oltářní kameny nebo dekorativní náboženské předměty, které přežily kromě zemětřesení také řádění vandalů, píše novozélandský server  stuff.co.nz. Katolická církev ovšem pohřešuje dvě bronzové sochy andělů, podotkl list The Guardian.

O nálezech objevených v troskách katedrály informuje na facebooku archivářka místní katolické diecéze Triona Dooceyová, která doufá, že zveřejnění informace o postrádaném páru andělů z počátku 20. století pomůže sochy církvi vrátit. „Někoho zjevně v posledních deseti letech napadlo stavit se a bronzové anděly odnést,“ míní Dooceyová. „Bylo by opravdu hezké zjistit, co se s nimi stalo,“ podotkla.

SouvisejícíCírkve v Christchurch reagují na teroristický útok: Překonejme zlo dobrem

Nový Zéland, jenž se nachází v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu, sužují zemětřesení poměrně často. Jedno z těch nejničivějších zasáhlo město Christchurch 22. února 2011. Zemřelo při něm přes 180 lidí a otřesy srovnaly se zemí velkou část města, těžce poškodily i katedrálu. Její ruiny od té doby čekaly na rozhodnutí o svém dalším osudu. V roce 2019 padl verdikt poničenou katedrálu strhnout, loni v říjnu začaly demoliční práce, píše The Guardian. Na místě je rovněž archeoložka, aby pomohla se záchranou posvátných nebo vzácných předmětů.

Vandalové během deseti let poničili některé předměty v opuštěné katedrále, padající zdi při demolici poškodily další. Některé artefakty se však podařilo zachránit. „Věci, u kterých nevědí, co s nimi, přinášejí mně,“ popisuje Dooceyová. Mezi objevenými předměty jsou rovněž časové schránky z 80. let minulého století, charitativní sbírka s už neplatnými mincemi a jesličky, jejichž postavy vandalové připravili o hlavy. Ty, jak doufá Dooceyová, se snad podaří obnovit pomocí japonské techniky „kincugi„, při níž se rozbitá keramika opravuje pomocí laku posypaného nebo smíchaného s práškovým zlatem.

Předměty, které mohou sloužit při bohoslužbách, se dočkají vyčištění nebo restaurování a budou se dál používat. Velmi poškozené věci nebo nálezy, které nemají žádnou hodnotu, poputují do muzea, případně si je budou moci vzít místní farníci. Některé předměty by se mohly rovněž objevit v nové plánované katedrále – na počest zničeného svatostánku.

Demolice katedrály by měla skončit zhruba v polovině letošního roku. Pracovníci se podle listu The Guardian ještě chystají exhumovat tři biskupy, kteří jsou pohřbeni pod podlahou boční kaple. Pod podlahou katedrály se rovněž stále nachází ocelová schránka, která pravděpodobně obsahuje relikvie, podotkl stuff.co.nz.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář