Praha – Investiční skupina RSBC a českobudějovická diecéze založili společnou firmu RSBC Consortio. Bude se orientovat především na investice do nemovitostí a realit. Společnost je připravena investovat do realitních projektů stovky milionů korun, informovala RSBC dnes ČTK. Podobný společný podnik v ČR dosud podle odborníků založen nebyl, ale některé církve ukládají část majetku do speciálně vytvořených fondů renomovaných investičních společností.
RSBC Group se dlouhodobě orientuje na investice do firem v regionu střední a jihovýchodní Evropy. „Jde o partnerství založené na společných trvalých hodnotách. Věříme v konzervativní přístup a budování férových vztahů, které přináší dlouhodobý prospěch všem zúčastněným,“ uvedl zakladatel RSBC Robert Schönfeld.
Pro českobudějovickou diecézi je spojení s investiční skupinou dalším krokem v cestě k úplné emancipaci od státu. „Od spolupráce se zkušenou investiční skupinou si slibujeme, že nám společné hospodaření pomůže být po odluce církve a státu finančně soběstační,“ doplnil generální vikář českobudějovické diecéze David Henzl.
„Spojení církve a soukromé investiční skupiny do joint venture dokazuje, že i u nás v Česku může subjekt z neziskového sektoru navázat dlouhodobou spolupráci s finančním sektorem, a to i nebankovní institucí,“ řekl ČTK analytik J&T Banky Petr Sklenář. Investování do nemovitostního portfolia je podle něj posun vůči dosavadní praxi správy majetku u neziskového sektoru, který preferoval jednoduché finanční nástroje, a především bankovní produkty.
RSBC je soukromá investiční skupina, která vznikla v roce 1998 jako správce restituovaného majetku rodiny Schönfeldů. Dlouhodobě se orientuje na investice do průmyslu, zemědělství, komerčních a residenčních nemovitostí a nových technologií.
Stát od roku 2013 vyplácí šestnácti církvím celkem dvě miliardy korun, každoročně navýšených o aktuální inflaci. Podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi je do roku 2042 k výplatě 59 miliard korun, z toho nejvíc má získat římskokatolická církev (47,2 miliardy Kč). To má umožnit odluku církví od státu.
Stát církvím dosud přispívá. Posílá jim příspěvek na platy duchovních a administrativních pracovníků, letos 1,2 miliardy korun. Příspěvek se postupně snižuje a zcela zanikne v roce 2030. Církve si musí do té doby najít vlastní zdroj příjmů. V hospodaření s cílem budoucích výnosů se církev orientuje na zemědělství a lesnictví, budovy, finanční investice a poslední jsou investice diecézí do vlastních podnikatelských projektů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 2. července 2019 Foto: rsbcgrou