Amnesty International ve své zprávě uvádí, že satelitní snímky masových hrobů naznačují, že stovky neozbrojených civilistů byly metodicky zabity v převážně křesťanské a válkou zmítané oblasti Tigraj nacházející se na severu Etiopie. Masakru se měli účastnit vojáci sousední Eritrei.
„Analýza satelitních snímků potvrzuje zprávy o nevybíravém ostřelování, plenění a poukazuje na známky nových masových hrobů poblíž dvou kostelů,“ cituje dokument portál The Christian Post, podle kterého eritrejské jednotky bojující ve etiopském státě Tigraj, systematicky zabíjely stovky neozbrojených civilistů ve městě Aksum.
„Důkazy jsou přesvědčivé a poukazují na děsivý scénář,“ uvedl Deprose Muchena, ředitel skupiny pro lidská práva pro východní a jižní Afriku. „Etiopské a eritrejské jednotky provedly během své ofenzívy několik válečných zločinů, aby získaly kontrolu nad Aksumem.“
Související – Obrovská tragédie v Etiopii, při masakru mělo zemřít nejméně 750 lidí
Kromě toho eritrejské jednotky řádily a systematicky chladnokrevně zabíjely stovky civilistů, což zřejmě představuje zločiny proti lidskosti. V jednom případě se stovky lidí skrývaly uprostřed ozbrojeného konfliktu v kostele, který údajně ukrývá Archu smlouvy popsanou v knize Exodus. Všichni měli být vyvedeni ven a zastřeleni.
Amnesty uvedla, že etiopské a eritrejské vojenské jednotky převzaly kontrolu nad Aksumem při rozsáhlé ofenzivě 19. listopadu. „V následujících devíti dnech se eritrejská armáda zapojila do rozsáhlého rabování civilního majetku a mimosoudních poprav.“
Zpráva Amnesty rovněž zahrnuje výpovědi svědků mimosoudních poprav, nevybíravého ostřelování a rozsáhlého rabování poté, co etiopské a eritrejské jednotky vedly útok k převzetí kontroly nad městem. „Viděl jsem spoustu mrtvých lidí na ulici,“ uvedl pro Amnesty místní obyvatel.
Představitelé církve apelují na občany, aby hledali pokoj a mír pro Etiopii
Světová rada církví a Anglikánské společenství vydaly v prosinci společný pastýřský dopis adresovaný církvím a lidem v Etiopii. K tomuto kroku dochází poté, co v listopadu vypukl konflikt mezi Tigrajovou lidovou osvobozeneckou frontou a etiopskou vládou v severovýchodní části země. Předpokládá se, že při střetech zemřely stovky lidí, zatímco více než 50 000 uteklo před konfliktem do sousedního Súdánu.
Představitelé církve podle portálu Premier v dopise vyzývají obyvatele Etiopie, aby „zvolili mírové způsoby řešení konfliktů a rozdílů“ a modlili se za moudrost a sílu „sloužit lidem v Etiopii v této hodině nouze“. „Připojujeme se k vám při vašem smutku za zemřelé, zraněné, vysídlené v důsledku tragického konfliktu v severní části země.“
Premier dále informuje, že organizace pro lidská práva žádají vládu o humanitární koridor, protože tisíce lidí žijící v uprchlických táborech v regionech Tigraj, nemá přístup k základním potřebám. OSN varuje, že ženy musí chodit pro vodu 25 km a že je nedostatek zdravotnických potřeb, což ohrožuje hlavně těhotné ženy.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 4. března 2021 Foto: Pixabay – ilustrační
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv