Křesťané v Evropě se setkali za poslední rok s 325 případy nesnášenlivosti. Organizace pro monitorování diskriminace vůči křesťanům ve své nové zprávě informuje o narůstajícím trendu.
K formám pronásledování patří „negativní stereotypy v médiích, právní kroky proti křesťanským podnikům nebo že se křesťanským rodičům bráni ve výchově svých dětí podle biblického přesvědčení.“
Zpráva zahrnuje také násilí, agresi a vandalismus vůči křesťanům a křesťanským webům. „V celé Evropě byli křesťané žalováni, a dokonce zatčeni, při vyjádření svých názorů.“
„Podniky vedené křesťany byly finančně zničeny, křesťanské studentské skupiny byly umlčeny a křesťanské symboly a oslavy byly odstraněny z veřejného prostoru,“ píše se dále ve zprávě.
„Jak jsme již uvedli v minulosti, křesťané v Evropě nejsou pouze vystaveni sociální diskriminaci, předsudkům nebo omezením svobody.“ Dokument informuje, že duchovní byli za svou víru napadeni. To se týkalo hlavně křesťanských konvertitů z islámu.“
„Byli jsme svědky toho, jak kostely po celé Evropě byly demolovány a křesťanské symboly byly ničeny.“
Zpráva se dotkla případů odmítnutí azylu křesťanům v Evropě a uvádí zejména „problematický“ případ íránského konvertity, jehož žádost byla zamítnuta britským ministerstvem vnitra, protože úřad nesouhlasil s jeho tvrzením, že křesťanství je „mírumilovné náboženství na rozdíl od islámu“.
V dopisu se zamítnutým stanoviskem ministerstva vnitra pracovník citoval z Matouše, Zjevení a Druhé Mojžíšovy, aby zrušil žádost o azyl. Po veřejném tlaku nařídil tehdejší ministr vnitra Sajid Javid okamžité vyšetření toho, jak jsou vyřizovány žádosti křesťanských konvertitů o azyl.
Organizace varuje také, že navzdory vítězství u britských soudů může mít případ pekárny Ashers dlouhodobé negativní důsledky.
Pekárnu v Belfastu žaloval bojovník za práva LGBT komunity poté, co ta odmítla vyrobit dort pro homosexuální pár. Křesťanská rodina, která vlastní tento podnik, nakonec vyhrála s odvoláním u Nejvyššího soudu Velké Británie.
Zpráva spekulovala o motivech útoků na kostely a uvedla, že chrámy a křesťanské hřbitovy a symboly mohou být cílem hněvu různých skupin.
„Pro islamisty představují křesťanský Západ; pro anarchisty jsou symboly autority; pro radikální feministky představují patriarchát. Konečně pro ostatní vandaly jsou kostely a jiná křesťanská místa jednoduše lehkými cíli,“ uvedla organizace.
Zpráva končí výzvou k většímu respektu a toleranci vůči křesťanům a křesťanskému světonázoru.
-mn- Datum: 24. listopadu 2019 Foto: Unsplash – ilustrační