Report: Čína páchá zločin proti lidskosti

Mezinárodní organizace pro lidská práva prohlásila, že jednání Číny v provincii Sin-ťiang se rovná zločinům proti lidskosti. Ve zprávě zveřejněné v pondělí organizace Human Rights Watch uvedla, že čínská vláda provozuje stovky integračních táborů v Sin-ťiangu, kde dochází k systematickému mučení a znásilňování.

Odhaduje se, že v táborech se násilně drženo kolem milionu Ujgurů a dalších etnických a náboženských menšin v regionu, Mezi  jejich „zločiny“ patří například nošení tradičního ujgurského oblečení. Human Rights Watch podrobně popisuje svá tvrzení ve své zprávě nazvané „Zničte jejich rodovou linii, zničte jejich kořeny“. Název zprávy podle Catholic News Agency cituje slova čínského úředníka pro náboženské záležitosti Maisumujiang Maimuera  z 10. srpna 2017.

SouvisejícíZpráva o situaci Ujgurů svědčí o popravách, sterilizaci a životě v pracovních táborech

Ve zprávě se uvádí, že Peking pronásleduje Ujgury již roky, ale úroveň pronásledování v poslední době dosáhlo „bezprecedentní úrovně.“  Existují zprávy, že ujgurské ženy byly násilně sterilizovány a nucené potraty jsou běžné. „Je stále jasnější, že čínské vládní politiky a praktiky proti muslimské populaci v Sin-ťiangu splňují podle mezinárodního trestního práva úrovně zločinů proti lidskosti.“

„Neschopnost vlády zastavit tyto zločiny, natož potrestat odpovědné osoby, ukazuje potřebu silných a koordinovaných mezinárodních opatření,“ apeluje HRW na mezinárodní společenství.

Papež připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů, Čína to popírá

Papež František v loňském roce poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize Ujgury zmínil ve výčtu skupin, které jsou v současnosti pronásledované z náboženských důvodů. Čínské ministerstvo zahraničí se proti slovům papeže ohradilo a uvedlo, že jeho prohlášení není založeno na faktech. Vatikán byl v uplynulých měsících kritizován za příliš vstřícný postoj k Pekingu.

„Často myslím na lidi, kteří čelí pronásledování: na Rohingy, nebohé Ujgury, jezídy, vůči nimž (teroristická organizace) Islámský stát spáchal opravdu kruté činy, či křesťany v Egyptu a Pákistánu,“ stojí v knize Let Us Dream (Mějme sny), kterou papež napsal ve spolupráci s britským novinářem Austenem Ivereighem.

Čínské ministerstvo zahraničí papežova slova odmítlo a tvrdí, že v Číně mají „lidé ze všech etnických skupin“ zaručenou svobodu náboženství.

Za přístup k Ujgurům Čínu kritizují nevládní organizace, Spojené státy i mnohé evropské země. Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání a odmítají nařčení, že v nich Ujguři pobývají z donucení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – prezident Si Ťin-pching

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Co mohu pro trpící Ujgury udělat já, člověk, který v ČR nemá žádnou politickou moc? Velice mnoho. Mohu o jejich utrpení informovat své známé. Mohu podpořit politiky, kteří na mezinárodním poli usilují o sjednocení všech sil proti totalitní čínské vládě. Mohu jít na demonstraci občanského spolku Milion chvilek pro demokracii proti Miloši Zemanovi, který čínskou vládu adoruje. V tomto úsilí mám jednu jistotu – nejsem sám.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář