Sázava (Benešovsko) – Rozsáhlá stavební a restaurátorská obnova farní části Sázavského kláštera se blíží k závěru. Pokrývači ještě dodělávají střechu kostela, dokončena má být začátkem července. V neděli obnovený poutní areál požehná kardinál Dominik Duka, řekl v pondělí ČTK farář Radim Cigánek.
Náklady na rekonstrukci jsou kolem 120 milionů korun, většinu pokryla evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Dělníci opravili torzo gotického trojlodí s věží, které je dominantou areálu, barokní faru, kostel a parter mezi těmito objekty. Obnovy se dočkala i krypta svatého Prokopa a nemalá část vybavení, například oltáře či kazatelna.
SOUVISEJÍCÍ – Sázavský klášter chystá novou prohlídkovou trasu
Práce začaly před více než dvěma lety a nabraly mírné zpoždění kvůli koronaviru i letošní tuhé zimě. Farnost původně naplánovala slavnosti požehnání a otevření kostela na výroční den smrti svatého Prokopa, tedy na 25. březen. To se ale nakonec nestihlo. „Nikdo nečekal, že ještě v půlce dubna bude sněžit a mrznout,“ podotkl Cigánek.
Zatímco fara je už zkolaudovaná, v kostele se zatím smí používat jen přízemí. Podle Cigánka se však práce chýlí k závěru. Stavební část bude hotová začátkem července a od srpna si budou moci návštěvníci prohlédnout novou expozici Český patron svatý Prokop v prvním patře kostela vedle varhan.
Sázavský areál má z historických důvodů několik vlastníků. Od 60. let část, která patří státu, spravuje památkový ústav. V restitucích byly navráceny budova fary a kostel sv. Prokopa Římskokatolické farnosti Sázava – Černé Budy a menší část konventu, prelatura a část zahrad benediktinskému opatství v Praze Emauzích. Benediktini ale dnes klášter neobývají. Nynější oprava zahrnuje církevní objekty.
Farnost se podle Cigánka domluvila s Národním památkovým ústavem, že bude v klášteře podobně jako ve větších památkových objektech typu Karlštejna nebo Konopiště několik návštěvnických okruhů. Jeden by měla provozovat farnost a další jeden nebo dva památkový ústav. Nový padesátiminutový okruh bude podle Cigánka zahrnovat prohlídku uměleckých předmětů v kostele, návštěvu expozice a komentovanou prohlídku kostela a krypty. Turisté, kteří nebudou mít tolik času, se budou moci zúčastnit jen prohlídky kostela a krypty.
Poutník Prokop založil v Sázavě na začátku 11. století družinu, kterou později kníže Oldřich povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly také postaveny první částečně soukromé klášterní budovy. Téměř tři čtvrtiny století v nich žili slovanští mniši, Sázava tehdy představovala jedinečné středisko staroslověnského písemnictví a liturgie. V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, nadále ale zůstal centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 15. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – Sázavský klášter