Vatikán – Po návratu z desetidenní návštěvy Sýrie a sousedního Libanonu vykreslila Regina Lynchová, ředitelka projektů papežské nadace „Kirche in Not“, známé též jako „Církev v nouzi“ (ACN), chmurný obraz situace, v níž se ocitlo mnoho lidí v těchto zemích. Syřané jsou velmi unavení z desetileté občanské války a nejistoty a přemýšlejí, kdo jim pomůže obnovit jejich vlast. Předtím však musí nastat nějaká forma míru…
„Syřané se dnes snaží přežít s jedním dolarem na den, což je nemyslitelné v zemi, kde před válkou žila velká část obyvatel poměrně blahobytně“, uvedla Regina Lynchová a popsala srdcervoucí záběry syrské dívky, která se přehrabuje ve velkém odpadkovém koši a předává nalezené věci své matce.
SOUVISEJÍCÍ – Chovají se k nám jak k zvířatům, tvrdí křesťané utíkající ze severu Sýrie
Válečná a následná hospodářská krize zároveň zapříčinila dosud největší exodus křesťanů, podotkla ředitelka papežské nadace: „Je to skutečně tragické. Mnoho libanonských křesťanů, se kterými jsme mluvili, chce odejít. Řada z nich totiž stěží zápasí o přežití. Před krizí vydělával učitel 1 700 až 2 000 dolarů měsíčně. Nyní, vzhledem k inflaci a devalvaci libanonské libry vůči dolaru, má učitelský plat hodnotu maximálně 120 až 150 dolarů“, uvedla Lynchová a dodala: „Situace se neustále. Loni jsme Bejrút také navštívili, ale tentokrát jsme viděli silný úpadek a zoufalství“.
„Totéž platí i pro Sýrii. Před krizí žilo v Aleppu odhadem 300 000 křesťanů různých vyznání, nyní jich podle některých údajů zůstalo jen 30 000“, doplnila Regina Lynchová. Papežská nadace „Kirche in not“ nadále podporuje více než stovku projektů v Libanonu a Sýrii, včetně nouzové humanitární pomoci, dodávek léků, podpory řeholníků a dalších.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 9. října 2021 Foto: Pixabay – ilustrační
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.