Moskva – Ruský soud ve středu poslal na šest let za mříže Dána Dennise Christiansena, který byl v Rusku zadržen jako první člen náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. Ta je v Rusku zakázaná jako extremistická organizace.
Šéf dánské diplomacie Anders Samuelsen vyjádřil nad rozsudkem hluboké znepokojení a vyzval Rusko, aby respektovalo svobodu vyznání. Přislíbil také odsouzenému Dánovi pomoc při odvolání. Agentura TASS připomněla, že dánská odbočka nevládní organizace Amnesty International považuje Christiansena za vězně svědomí.
V reakci na odsouzení Dennise Christiansena generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš pro noviny Křesťan dnes uvedl: „Informaci o odsouzení jehovisty Dennise Christiansena za extremismus ve městě Orjol v Ruské federaci jsem přijal s velkým znepokojením. Náboženská společnost Svědkové Jehovovi není členkou Ekumenické rady církví a nespolupracuje s ní, to ale neznamená, že bychom měli mlčet, když je závažným způsobem narušována náboženská svoboda. Jako všechna základní a nezcizitelná lidská práva musí být náboženská svoboda k dispozici všem bez rozdílu. Stíhání člověka za příslušnost k jakékoli náboženské společnosti je z principu nepřijatelné a vyvolává obavu, že by podobně mohlo být v budoucnu postupováno i proti dalším minoritním vyznáním v Ruské federaci, včetně těch křesťanských.“
Kriticky se k rozsudku ruských soudů vyjádřil europoslanec Tomáš Zdechovský: „Nemusíme znát ani podrobnosti konkrétního případu, aby člověk mohl říct, že 6 let vězení za to, jakou doma praktikuji víru, je prostě postavené na hlavu. Navíc tohle má být u současného ruského zákona dokonce prý nejnižší možná sazba. Měli bychom se teď všichni ozývat ani ne tak proto, že jde o Rusko, ale hlavně kvůli absurdní výši trestu u podobných „přečinů“.“
Martin Kováč ze Starokatolické církve odsoudil konání ruských orgánů a pro Křesťan dnes k situaci v Rusku řekl: „Odsouzení Dennise Christiansena, člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, ruskými orgány považuji za vážný zásah do svobody vyznání.“
Připomenul také, že starokatolíci se již dříve kriticky vyjádřili k situaci náboženské svobody Rusku. „Synodální rada naší Starokatolické církve v ČR již na svém zasedání dne 25. dubna 2017 přijala v návaznosti na závažné informace o zákazu a pronásledování Svědků Jehovových v Rusku stanovisko, kterým jasně vyjádřila nesouhlas s potlačováním náboženských svobod v Ruské federaci.“
Kováč dále poukázal na zkušenost Čechů a Slováků s útiskem v době socialismu. „Není to tak dávno, co církve a náboženské společnosti v našich zemích zažívaly útlak a omezování svých práv a svobod. I proto bychom dnes jako křesťané neměli mlčet, když jsou pošlapávána práva náboženských či světonázorových menšin kolem nás, které nijak neohrožují naši společnost.“
Martina Kováče také mrzí, že mnozí konzervativní křesťané vnímají Rusko a Vladimíra Putina jako ochránce „tradičních hodnot“.
Loni organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) kritizovala pronásledování jehovistů v Rusku „pouze kvůli jejich náboženské činnosti“ a kvůli „poklidnému uplatňování práva na svobodu vyznání“.
I když byl v Rusku odsouzen člověk za své vyznání, Putin kritizoval chování Ukrajiny, že se hrubě vměšuje do věcí pravoslavné církve, a řekl, že v Rusku „stát a úřady považují za naprosto nepřípustné libovolné zasahování do církevních záležitostí“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Michal Nosál, ČTK Foto: screenshot YouTube – Aljazeera – Dennis Christiansen