Hráči australského ragbyového týmu Manly budou tento týden bojkotovat mistrovský zápas z náboženských důvodů poté, co jim bylo nařízeno nosit dres podporující práva lidí z LGBT komunity.
Tým Sea Eagles ze Sydney v pondělí oznámil, že ve čtvrtečním zápase Národní ragbyové ligy (NRL) proti Sydney Roosters bude mít na sobě dres hrdosti, který nahrazuje bílé pruhy týmu duhovými páskami.
Podle portálu Premier trenér Des Hasler však uvedl, že sedm jeho hráčů jez „náboženských a kulturních“ důvodů proti jeho nošení a ze zápasu odstoupilo.
SOUVISEJÍCÍ – Konzervativní biskupové se zdrží účasti na Večeři Páně kvůli změnám v prohlášení anglikánské církve o homosexualitě
„Jejich rozhodnutí akceptujeme,“ řekl v úterý novinářům.
„Tito mladí muži jsou pevní ve své víře a přesvědčení a my jim poskytneme prostor a podporu, kterou potřebují,“ dodal.
Mezi protestujícími hráči jsou Josh Aloiai, Jason Saab, Christian Tuipulotu, Josh Schuster, Haumole Olakau’atu, Tolutau Koula a Toafofoa Sipley. O některých z nich je známo, že se otevřeně hlásí ke křesťanské víře.
Bývalý hráč Manly Ian Roberts, první profesionální hráč rugbyové ligy, který se přiznal k homosexualitě, řekl, že postoj hráčů je „smutný a nepříjemný“.
„Mohu vám slíbit, že každý mladý kluk na severních plážích Sydney, který řeší svou sexualitu, by o tom slyšel,“ řekl deníku Sydney’s Daily Telegraph.
Obhájci homosexuality tento bojkot odsoudili. Hasler však sedmičku hájil a řekl, že chyba je na straně klubu, který se neporadil s hráčskými odbory a dalšími zainteresovanými stranami uvnitř i vně klubu.
„Záměrem klubu bylo podpořit lidská práva týkající se genderu, rasy, kultury, schopností a hnutí LGBT,“ uvedl.
„Bohužel provedení… bylo špatné.“
Reverend Ma’afu Palu z wesleyánské církve v Greenacre řekl listu The Sydney Morning Herald, že je na hráče hrdý.
„Křesťanství má v našem národě velmi silné kořeny,“ řekl. „Cokoli říká Bible, je pro nás velmi směrodatné. Osobně jsem na to velmi hrdý.“
Šéf NRL Peter V’landys řekl, že liga respektuje postoj hráčů, ale doufá, že změní názor.
Do sporu se vložil i australský premiér Anthony Albanese, který vyjádřil naději, že klubu se podaří spor o dresy vyřešit.
„Je dobře, že sport je více inkluzivní,“ řekl novinářům dříve v úterý. „Je důležité, abychom v australské společnosti respektovali každého takového, jaký je,“ konstatoval australský premiér podle britského křesťanského portálu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 4. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační