Řád maltézských rytířů má nového velmistra, poprvé nebyl zvolen na doživotí

Řím – Řád maltézských rytířů má nového velmistra. Stal se jím šestašedesátiletý kanadský advokát John Dunlap. Poprvé v dějinách řádu nebyl velmistr zvolen do funkce doživotně. 

Dunlap je také prvním velmistrem v tisícileté historii řádu, který pochází z Ameriky, uvedla dnes agentura AP. Na rozdíl od svých předchůdců také není šlechticem. Řád vedl v posledních letech spory s Vatikánem a papež František vydal novou ústavu, která podle kritiků může oslabit nezávislost a ohrozit suverenitu maltézských rytířů.

SOUVISEJÍCÍMaltézští rytíři chtějí v Česku více pomáhat v oblasti osobní asistence

Dunlap, který byl už dříve pověřen dočasným řízením řádu, získal hlasy většiny z 99 hlasujících členů nejvyššího vedení řádu. Podle nové ústavy zůstane ve funkci deset let. Podle agentury Reuters je Dunlapovo zvolení vítězstvím reformního křídla maltézských rytířů, které má podporu ve Vatikánu.

Papež loni v září rozpustil vedení řádu a vydal novou ústavu. Ta mimo jiné umožnila, aby se stal velmistrem i člen řádu bez šlechtických titulů. Vatikán několik let čelí kritice konzervativní části maltézských rytířů, podle které se snaží oslabit nezávislost řádu. Kritikům vadí údajné ohrožení suverenity řádu, protože podle nových pravidel by mohl být považován za organizaci podřízenou Vatikánu. Dunlap ovšem tyto obavy při nedávném setkání s novináři odmítl.

Řád fakticky vznikl již v roce 1048 v Jeruzalémě kolem kostela a nemocnice sv. Jana Křtitele. Jeho oficiální název je Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě. Má 13.500 členů, 80.000 dobrovolníků a na 42.000 zaměstnanců. Část z nich jsou lékaři a zdravotníci, kteří často zasahují během humanitárních krizí. Po celém světě má řád záchranné jednotky i nemocnice, speciální centra pro výzkum rakoviny, lepry, v Africe bojuje proti AIDS. Hlavní sídlo řádu je od 19. století v Římě. 

Ačkoliv řád až na několik paláců v italské metropoli a jedné tvrze na Maltě nemá vlastní území, uznává ho více než sto zemí světa za suverénní entitu a řád má i status pozorovatele v OSN. Své velvyslanectví mají maltézští rytíři i v Česku. 

Podle agentury AP se Dunlap narodil v Ottawě, jako právník ale působil v New Yorku. Tam byl také dobrovolníkem v centru pro pomoc pacientům trpícím nemocí AIDS.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – Komenda řádu Maltézských rytířů

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář