Od té doby, co Rusko v roce 2014 anektovalo Krymský poloostrov od Ukrajiny – jeden z ústředních důvodů konfliktu v současném střetu mezi oběma zeměmi – protestantští křesťané na tomto území čelí větším trestům za praktikování své víry.
Stejně jako jinde v Rusku, společné setkávání za účelem zpívání a čtení Písma nebo informování ostatních o církevním shromáždění vystavuje věřící riziku přísného postihu, které vychází ze zákona z roku 2016 namířenému proti evangelizaci. Loni úřady podle organizace Forum 18, která sleduje porušování náboženské svobody v regionu, stíhaly na Krymu 23 případů porušení zákona proti evangelizaci, o rok dříve to bylo 13.
Portál Christianity Today informuje, že ve většině případů šlo o evangelikální křesťany žijící na Krymu. Nejméně devět lidí z letničních, baptistických a dalších protestantských církví bylo pokutováno za „misijní činnost“.
SOUVISEJÍCÍ – Utrpení evangelikálů na rusko-ukrajinské hranici a snahy o zlepšení vztahů mezi rozdělenými národy
Čtyři z těchto případů se týkaly členů protestantské kongregace v Sevastopolu, přístavu a největším městě Krymu. Pastor Jevgeni Korněv se snaží o šíření evangelia v online prostoru a v ulicích; jeho Twitter obsahuje klipy z velikonočního průvodu a bohoslužeb, nové domácí biblické skupiny, ze služby bývalým drogově závislým a evangelizaci pod širým nebem. I když pastor dostal Covid-19, pokračoval v kázání přes internet.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Ale tato činnost také dostala jeho společenství do potíží. Korněv a další pastor Alexej Smirnov dostali v roce 2021 pokutu za vedení bohoslužeb. Jeden z členů kongregace, Ivan Němčinov, byl dvakrát pokutován za vedení chval, modlitby a účast na shromážděních v kostele, částečně proto, že úřady byly upozorněny na příspěvky na YouTube a sociálních sítích.
Křesťané se pokusili proti obvinění odvolat, ale žádný z případů podaných Policejním centrem pro boj proti extremismu nebyl zrušen, uvedlo Forum 18.
V průběhu let bylo evangelikální společenství a jeho pastoři také pokutováni za to, že neinformovali vládní úředníky o jeho existenci a za předchozí porušení zákona proti evangelizaci, včetně rozdávání letáků o Bohu na autobusové zastávce. Korněv je vděčný za misijní aktivity sboru a pouliční kázání a říká, že chce tímto způsobem pracovat na rozšiřování Božího království.
Ruští evangelikálové pokutováni za „misijní činnost“ během pandemie
Během pandemie Rusko pokračovalo v represích proti evangelizaci a neregistrovaným církevním aktivitám – což zahrnuje téměř veškerou náboženskou praxi mimo Ruskou pravoslavnou církev. Předpisy z roku 2016 zakazují lidem v Rusku sdílet informace o své víře nebo církevních aktivitách, a to i online nebo doma, pokud to není povoleno prostřednictvím náboženské organizace, která se zaregistrovala u ruské vlády. Dokonce i tehdy je evangelizace povolena pouze v rámci těchto církevních budov.
SOUVISEJÍCÍ – Proruský Donbas brojí proti evangelikálům, zakázal tři sbory
Tato nařízení se podle magazínu Christianity Today zaměřují na evangelikály spolu s menšinami, jako jsou Svědkové Jehovovi, kteří jsou v Rusku zakázáni, a muslimové. Většina pokut končí ve výši 5 000 rublů, což podle Forum 18 odpovídá pětidennímu platu (asi 1500 Kč).
Loni byl stíhán další sevastopolský pastor za sdílení své víry. V Simferopolu, druhém největším městě na Krymu, byl pastor letniční církve Generace víry potrestán nejméně třikrát za své aktivity. Arťa Morev dostal pokutu v roce 2017, 2018 a znovu v roce 2021.
Forum 18 uvedlo, že ve městě Saki byli dva baptisté dopadeni protiextremistickou policií a pokutováni. Oba bez povolení sdíleli křesťanské informace a pasáže z Písma.
Místní úřady občas spolupracují s ruskými bezpečnostními úředníky (FSB) při razii na shromáždění bohoslužeb. Protestantský sbor v Kerči na východním Krymu se také stal terčem zájmu ruských úřadů.
Inspektoři zjistili, že představitelé církve „vyprávěli shromážděným o víře, o Bohu, o naději na jiný život, četli Bibli a zpívali písně. Zjistili, že dříve toho dne byly pozvány dvě přítomné ženy.“ V důsledku pozvání byl Denisov pokutován a shledán vinným ze sdílení víry s lidmi, kteří nebyli členy církve – což je zakázáno zákonem proti evangelizaci.
Ačkoli Rusko reguluje církevní činnost celostátně, na Krymu se tento dohled odehrává v oblasti, kterou mezinárodní společenství stále uznává jako součást Ukrajiny.
Minulý měsíc Jurij Kulakevič z ukrajinské letniční církve, popsal, jak se letniční smířili s novou realitou, když Rusko převzalo vládu na Krymu, a nakonec si jako občané uvědomili, jak ruští evangelikálové trpí. Loni Rusko prohlásilo ukrajinské letniční skupiny patřící pod novou generaci za „nežádoucí“ a fakticky jim zakázalo vstup do země. Pastor nové generace v Sevastopolu, Sergej Kolomec, byl už také obviněn podle zákona proti evangelizaci.
Další sporné území, region Donbas na východní Ukrajině, je rovněž pod kontrolou proruských sil. Během nedávné návštěvy Kyjeva, uprostřed eskalujícího napětí a předpovědí války, Elijah Brown ze Světové baptistické aliance poznamenal, že baptisté – největší protestantská denominace na Ukrajině – byli v důsledku okupace stíháni. Byli označeni za teroristy a 40 jejich donbaských modliteben bylo uzavřeno.
„Pokud je okupace těchto území předzvěstí toho, co může přijít na Ukrajině,“ řekl, „mělo by nás to všechny vést k tomu, abychom se modlili s větší horlivostí.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 1. března 2022 Foto: Pixabay – ilustrační