Oděsa – Zatímco obyvatelé Ukrajiny sledují situaci a čekají na potenciální ruskou invazi, evangelikální křesťanská rozhlasová stanice s názvem Rádio Nový život pokračuje ve své službě.
Po více než 20 letech provozu v Rusku se rádio před několika lety přestěhovalo do Oděsy na Ukrajině v reakci na stále přísnější ruské zákony. S aktuální hrozbou ruské vojenské invaze se stanice připravuje na další potenciální přesun.
SOUVISEJÍCÍ – Krize na Ukrajině: Lidé jsou otevřenější zvěsti evangelia, tisíce jich přijaly Krista
Daniel Johnson, zakladatel a vedoucí Nového života, řekl, že navzdory současné krizi je křesťanské rádio zásadní službou pro oslovení rusky mluvících lidí.
„Důležitost křesťanského rádio je v tom, že můžeme zajistit, aby rusky mluvící lidé mohli získat solidní biblické učení a zdravou doktrínu,“ řekl Johnson pro Baptist Press.
„Pokud vláda zabrání evangelikálům v evangelizaci a veřejném učednictví, jaký je další prostředek, který by toho mohl pomoci dosáhnout? Křesťanské rádio.“
Johnson se počátkem 90. let přestěhoval z USA do Ruska, aby ve spolupráci se skupinou ruských křesťanů založil křesťanskou rozhlasovou stanici.
Po letitém procesu bylo spuštěno Rádio Nový život na FM vlnách vysílající z ruského Magadanu pro posluchače po celé zemi. Byla to první křesťanská rozhlasová stanice na FM vlnách v historii země.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Nový život rozšířil svůj dosah pomocí satelitního rádia, což stanici umožnilo vysílat celostátně a také v několika okolních rusky mluvících zemích.
Johnson uvedl, že ruské zákony na počátku 90. let umožnily větší svobodu médií, takže byl „nejlepší čas pro spuštění křesťanského rádia“. Od začátku byl veškerý obsah stanice zaměřen na předávání biblického učení ruským křesťanům.
SOUVISEJÍCÍ – Život misionářské rodiny v zemi ohrožené ruskou armádou
„Ruská církev je žalostně podvyživená v chápání Písma, takže naší první prioritou bylo sdělování zvěsti Božího slova,“ řekl Johnson pro americký denominační portál Jižních baptistů, největší tamní protestantské denominaci.
V průběhu let začali vedoucí rozhlasové stanice lépe chápat nedostatek teologických znalostí mezi ruskými křesťany, což způsobilo, že zdvojnásobili důležitost sdělování biblické pravdy, ať už prostřednictvím písní nebo Písma.
„Naším cílem je vyučovat Písmo a vychovávat lidi, kteří se pak stanou učedníky ve svých vlastních komunitách. To posiluje místní církevní komunitu po komunitě po celém Rusku.“
„Myslím, že Bůh nám dal privilegium být první, kdo to udělá, jednoduše proto, že jsme věděli, že je to potřeba, a šli jsme tam, abychom se pokusili tuto potřebu naplnit,“ řekl Johnson.
Ještě před současnou krizí čelil Nový život mnohým výzvám.
Od nástupu Vladimira Putina k moci postupně přibývaly zákony ovlivňující svobodu evangelizace i svobodu médií, což vedlo k hrozbě uzavření ústředního sídla v Magadanu. Tyto restriktivní zákony podnítily přesun na Ukrajinu, kde zákony umožňují mnohem větší svobodu médií.
Nyní čelí dalšímu přemístění a Johnson řekl, že stěhování by bylo jednoduše otázkou sbalení zavazadel stanice a několika hodin jízdy přes hranice do Moldavska.
Johnson požádal křesťany, aby se modlili nejen za Nový život, ale také za národy Ruska a Ukrajiny. „První věc, za kterou se lidé mohou modlit, je mír mezi těmito dvěma zeměmi, protože s mírem je možné všechno ostatní,“ řekl Johnson. „Modlete se, aby Bůh zasáhl do životů těchto dvou skupin lidí. Modlete se za politické vůdce v Rusku, na Ukrajině a v Americe.“
„Dodatečně se modlete, aby ruská vláda uvolnila zákony proti církvi, a modlete se za stávající křesťanské organizace jako jsme my, které jsou schopny pracovat v Rusku a na Ukrajině,“ uzavřel Johnson pro Baptist Press.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 19. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – Moskva