Průzkum ukázal, že více Američanů se modlí v autě než v církvi

Navzdory zprávám o klesající návštěvnosti bohoslužeb a náboženské příslušnosti se podle nového průzkumu 6 z 10 Američanů modlí.

Větší procento (85 %) uvádí, že se věnuje duchovní praxi, aby se spojili s vyšší mocí, ať už jde o modlitbu, meditaci, recitování náboženských textů nebo duchovně založenou jógu. Modlitba je z těchto pěti praktik nejčastější, 39 % Američanů uvedlo, že praktikuje meditaci.

SOUVISEJÍCÍCedarville University hovoří o spontánních modlitbách a „vylití a přítomnosti Pána“

Portál Christian Today uvádí, že výsledky průzkumu mezi více než 1 700 Američany zveřejnila nadace Radiant Foundation ve čtvrtek, na který připadá Národní den modliteb.

Vyplynulo z něj, že Američané, kteří se modlí, tak často činí za úsvitu nebo po probuzení (50 %) nebo před spaním (55 %). Lidé uvádějí, že se častěji modlí v autě (61 %) než v církvi (46 %).

„Tyto výsledky jasně ukazují, že lidé se modlí více, než bychom čekali. Lidé se modlí různými způsoby a na nečekaných místech během celého dne,“ uvedl John Dye, výkonný ředitel Skylight, webové stránky nadace Radiant Foundation.

„Často zkoumají svou duchovní stránku a využívají modlitbu k překonávání nepřízně osudu, hledání smyslu života a vytváření spojení s vyšší mocí.“

Výrazná většina těch, kteří se modlí (87 %), uvedla, že věří, že v posledních 12 měsících obdrželi na své modlitby odpověď.

Jako hlavní důvody pro modlitbu uváděli modlitbu za blízkou osobu v krizi (76 %) nebo když byl někdo jiný nemocný (71 %).

Další zjištění se zabývala tím, jak a s kým se lidé modlili.

Osm z deseti respondentů uvedlo, že se pravidelně modlí sami. Mladší respondenti – zejména mileniálové a příslušníci generace Z – uváděli, že se pravidelně modlí se členy své duchovní skupiny nebo rodiny. Téměř čtvrtina uvedla, že se běžně modlí v blízkosti svých domácích mazlíčků.

Více než tři čtvrtiny těch, kteří se modlí, používají při modlitbě alespoň jeden předmět související s duchovnem. Nejoblíbenějšími předměty na základě poskytnutého seznamu byly knihy a jiné texty. Ty používá alespoň několikrát týdně čtvrtina respondentů. Dalšími byly hořící předměty, jako jsou svíčky (19 %), deník (18 %), polštářek nebo podložka na klečení (18 %), růženec nebo modlitební korálky (18 %) nebo ikonografie (18 %).

Národní den modliteb byl vyhlášen americkým Kongresem v roce 1952 a od roku 1988 se slaví první čtvrtek v květnu. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. května 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář