Prostějov – Prostějovskému faráři, spisovateli a básníkovi Karlu Dostálu-Lutinovovi věnovalo prostějovské muzeum výstavu, kterou dnes otevřelo. Expozice nese název Malý velký muž a návštěvníkům představuje jednu z vůdčích osobností hnutí Katolické moderny na počátku 20. století. S prostějovským rodákem (1871-1923) se mohou návštěvníci seznámit prostřednictvím četných fotografií, archiválií i osobních věcí. Výstava, která zároveň připomíná i letošní sté výročí jeho úmrtí potrvá do 14. ledna, řekl dnes ČTK kurátor Václav Horák.
Karel Dostál-Lutinov se podle zástupců muzea nesmazatelně zapsal do dějin Prostějova, jeho význam je ale mnohem širší. „Karel Dostál-Lutinov je poměrně významná osobnost na poli církevním, protože byl katolický kněz, ale byl také jedním ze zakladatelů Katolické moderny v českých zemích. Časem se stal hlavou Katolické moderny, hnutí v církvi, které se snažilo přiblížit církevní nauku aktuálním problémům své doby,“ uvedl Horák.
SOUVISEJÍCÍ – Diecézní muzeum v Brně slaví 30 let výstavou umění se starozákonními náměty
Hnutí Katolické moderny mělo na počátku 20. století v mnoha ohledech revoluční myšlenky. „Karel Dostál Lutinov se snažil přiblížit lidem církevní učení přijatelnou formou. Snažil se například už tehdy zavést liturgické texty v češtině, aby tomu lidé rozuměli, což ještě tehdy povoleno nebylo. Věnoval se tomu v 60. letech až druhý vatikánský koncil. V podstatě předběhl svou dobu,“ doplnil kurátor výstavy. Podle něj však byl zároveň pro řadu lidí kontroverzní osobností, mnoho nepřátel si vytvořil svou zarputilostí a nepříliš diplomatickým jednáním, dodal Horák.
Tento katolický kněz svým působením a názory ovlivnil nejen mnoho jiných katolických kněží, ale i umělců, kteří tvořili především na poli literárním, ale i malířském nebo sochařském. Vydával také časopisy včetně hlavní platformy pro Katolickou modernu s názvem Nový život, kam přispívala i řada známých spisovatelů. V Prostějově se Karel Dostál-Lutinov postaral o obnovu kostela Povýšení svatého kříže v Prostějově, jedné z nejstarších a nejvýznamnějších staveb města. Veřejně také diskutoval o otázkách víry s osobnostmi, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk, a podíl má i na vzniku křesťanského tělovýchovného spolku Orel. Pseudonym Lutinov si zvolil na památku svého otce, rodáka z obce Lutín.
Návštěvníci se mohou na výstavě seznámit nejen s návrhy na obnovu děkanského kostela v Prostějově, na níž se podílel mimo jiné sochař František Bílek. Osobnost Karla Dostála-Lutinova lidem přiblíží mnoho archivních dokumentů, osobních dopisů, legitimací či fotografií.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 10. listopadu 2023 Foto: