Pronásledování křesťanů se podle zprávy britské vlády blíží genocidě

Londýn – Zpráva britské vlády o pronásledovaní křesťanů varuje, že v některých oblastech, zejména na Blízkém východě, hrozí „genocida“. To je jeden z předběžných závěrů zprávy o pronásledovaní křesťanů. Úřad s touto agendou vznikl v letošním roce a spadá pod ministerstvo zahraničí, informuje Christian Today.

Zpráva, na které spolupracoval biskupa Trur uvedla, že míra pronásledování, kterou křesťané po celém světě zažívají, se podle kritérií OSN blíží k definici genocidy. „Důkazy ukazují nejen geografické šíření protikřesťanského pronásledování, ale také jeho rostoucí závažnost. V některých regionech se úroveň a povaha pronásledování pravděpodobně blíží k mezinárodní definici genocidy, podle toho, co přijala OSN,“ cituje zprávu Christian Today.

Dokument varuje, že extremistické skupiny v místech, jako je Sýrie, Irák, Egypt, severovýchodní Nigérie a Filipíny, se snaží o vyhlazení křesťanů.

Zpráva dále tvrdí, že je tam „úmysl vymazat všechny důkazy křesťanské přítomnosti“ v těchto zemích byl projeven násilnými činy, jako je odstranění kříže a zničení církevních staveb a jiných křesťanských symbolů. Také únos duchovenstva, představuje „přímý útok“ na strukturu a vedení církve.

„Tam, kde se tyto a další incidenty setkávají s příznaky genocidy, budou vlády muset přivést pachatele ke spravedlnosti, pomoci obětem a přijmout preventivní opatření do budoucna,“ uvedla zpráva.

Reklama

„Hlavní dopad těchto činů proti křesťanům je exodus. Křesťanství nyní čelí možnosti, že bude vyhlazeno v částech Blízkého východu, kde jsou jeho kořeny.“

Ministr zahraničí Jeremy Hunt prohlásil: „Požádal jsem biskupa Trura, aby vydal nezávislou, čestnou, neochvějnou a tvrdou zprávu. To, co mi dnes dodal, je pro pečlivé čtení.“

„Průběžná zpráva přichází těsně po děsivých útocích na církve na Srí Lance, ničivý útok na dvě mešity v Christchurchu a střelbě na synagogu v San Diegu,“ dodal. „Není nic horšího, než nenávidět někoho na základě jeho víry. To, že je to na vzestupu, by nás mělo všechny šokovat,“ komentoval situaci Jeremy Hunt.

Open Doors, které podporuje pronásledované křesťany na celém světě, uvedlo, že zpráva byla napsána pro „pochmurné čtení“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

Reklama

-mn-  Foto: ACN Slovensko – Slávnostní sv. mšš v zrekonštruovaném kostele sv. Jiří v Teleskofe v Sýrii 

14 Komentáře

  1. Karel Krejčí

    To je jistě nějaká novinářská „kachna“ nebo jak to teď chodí, nějaká mazaná a dobře cílená dezinformace, která se snaží rozvířit jinak „poklidné“ vody běhu tohoto světa . O tom by přece hlava církve musela vědět první řadě …

    Odpověď
      • No samozřejmě, že ví. Však také podle Bible mají tito mučedníci v Božích očích daleko větší cenu, než papež s celým jeho nafintěným ansáblem, který to licoměrně „koulí“ na všechny strany. Tito mučedníci budou vzkříšeni jako první a budou kralovat v tisíciletém království.

        Odpověď
          • Ano, máte pravdu, jak lze vysledovat z mé neskrývané kritiky papežova projevu na veřejnosti a vůbec jeho celkové angažovanosti v současném světovém dění. V první řadě vnímám velkou faleš v dlouhé historii celé této církve, která na jedné straně svými náboženskými kulisami (obleky, ozdobami, relikviemi, působivými projevy a obřady, prostředím atd.,) cíleně působila na psychiku věřících a zneužívala ke svému prospěchu. Věci, které se v současné době provalily, jsou nepochybně jen malá část … . Ale k současnosti. To, co papež nyní předvádí, že cestuje po světě a každého polituje a kleká na kolena, to z něho dělá mučedníka? Nedělá mučedníka sám ze sebe tím, že nepřijímá kritiku? Co chce očekávat, jaké si představuje reakce, když se pouští do aktivit, které mu vůbec nepřísluší a ani to podle Písma není jeho posláním. Není to nakonec právě Písmo, které jej z tohoto úletu usvědčuje? Ať se stará a směřuje svou autoritu na ochranu křesťanů a šíření evangelia. V tom jistě bude ve světě tvrdě narážet, pak bude skutečným mučedníkem. Zatím ho nepochybně předcházejí ti zcela obyčejní a bezejmenní, kteří skutečně pro Krista obětovali svůj život …

          • Římskokatolická církev je jistě organizace hodná kritiky, a jakožto organizace s dlouhou historickou kontinuitou má za sebou nepochybně těžké zločiny. Ale nepochybně má i nějaké zásluhy. Třeba na utvoření naší civilizace. Prostě nic není jenom dobré nebo jenom zlé. Tak už to na světě chodí.
            Vám se asi zdá, že papež František chce svým milým vzhledem přikrýt ten její zločinný charakter, že? Teď navíc ty skandály. Chápu vás. Jenže chápu i jeho. Jistě si svůj vztah k církvi utvářel od dětských let a pak po celý svůj život. Nemůže se s ní jen tak rozloučit. Navíc je jistě hluboce přesvědčen, že je to Boží církev, kterou je nutné zachránit. V tomto směru nic nepředstírá. Přisuzovat mu pokrytectví není na místě.
            Já jsem se taky dlouho nemohla smířit s tím, jak dopadla komunistická strana, poněvadž jsem si vlivem rodičů od dětství utvářela pozitivní představu o komunismu. Rozloučit se s tou představou nebylo pro mě snadné. A potom to hledání, kde je vlastně pravda…
            Na papežových mírových snahách nevidím nic zlého. Proč by nemohl jednat s politiky, když už Vatikán je jednou státem (což samozřejmě kritizovat lze) a on je jeho hlava? Když už ten jeho úřad existuje a on do něj byl vybrán?
            Nedávno tu v diskusi někdo prohlásil (k mému velkému překvapení), že Boží království prý je vlastně taky politické, protože politika je správa obce. Když už se to chápe takhle, pak v globalizovaním světě je celý svět tak trochu obcí. Místo polis nastupuje kosmopolis. Můžeme to kritizovat, jak chceme, ale svět k tomu prostě takto dospěl, a vrátit všechno tam, kde to bylo, už asi nepůjde. Ani potom, když celá globalizace založená na kapitalistické ekonomice krachne (což se možná stane), už to nebude jako dřív. A nikdo neví, jak to bude.
            Křesťané nejsou jediní, kdo ve světě trpí, pane Krejčí. Ano, mělo by se s tím něco dělat. Svět by se měl změnit. Jenže papež sám s tím těžko něco udělá.
            Víte, mně tak někdy připadá, že někteří křesťané si hrozně moc přejí, aby už ten nenáviděný svět konečně zanikl. Na rozdíl od Boha, který tak miloval svět, že obětoval jediného syna. Miloval svět, protože ho stvořil.

          • Karel Krejčí

            Ještě bych paní Hájková dodal, jednu důležitou věc. Jednou z příčin, proč se chová tak, jak se chová je ta, že ve skutečnosti žádnou moc nemá a on to dobře ví. Nemá nic, čím by vyvolal respekt, že za ním stojí Bůh – skutečný vládce tohoto světa a Stvoření.

  2. Paní Hájková, shlédněte video, jehož adresu zde uvádím. Pokud budete mít dojem, že moc Ducha svatého se projevuje i skrze papeže (jistě, nemusí být tak spontánní a přímo tímto způsobem, to záleží pouze na Duch svatém), pak diskutujeme o stejném. Pokud uvedete, že moc Ducha svatého není nutná, že papež má zase jiné přednosti, pak budeme diskutovat každý o něčem jiném a bude to už pouze ztráta času.

    https://youtu.be/MVd97AP_m6A

    Odpověď
    • Podívala jsem se na to, pane Krejčí. Moc svatého Ducha rozhodně není zbytečná a projevuje se různým způsobem, jistě i takto. Nemám důvod tomu nevěřit. Znám lidi, kteří se rádi zúčastňují takových velkých shromáždění. Já k nim nepatřím.

      Odpověď
      • Karel Krejčí

        Paní Hájková, bez Ducha svatého není žádná Boží moc. Písmo dokonce nám sděluje, že se můžeme jakkoli provinit proti Bohu, ale ne proti Duchu svatému. Ať nastoupí nebo nenastoupí po papeži Františkovi kdokoli, jeho moc bude pouze zase jenom světská. Za církví papežů Bůh nestojí …

        Odpověď
        • Několikrát už jsem byla skoro nakloněna tomu, že se stanu katoličkou, ale vždycky mě od toho něco odradilo. Což je asi dobře.
          Myslím, že Duch svatý nestojí za žádnou konkrétní církví, tedy za žádnou denominací, ale za jednotlivci, které si vybere, a kteří třeba jsou zatím v různých církvích. Nebo nejsou v žádných.

          Odpověď
          • Ano, máte pravdu, pokud se budeme ptát ve svém nitru, bude to právě Duch svatý, který nám dá nebo alespoň nějak naznačí správné řešení. Určitou „šablonu“ nebo oporu, nám však Písmo poskytuje.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář