Ačkoliv jsou křesťané jednou z nejperzekuovanější náboženskou skupinou světa, je tato skutečnost obecně ignorována, protože, na rozdíl od muslimů či židů, nemají křesťané vhodné slovo k jejímu vyjádření, uvedl britský arcibiskup.
Anba Angaelos, arcibiskup Koptské pravoslavné církve v Londýně, řekl, že neexistuje křesťanský ekvivalent pro slova jako „antisemitismus“ nebo „islamofobie“, problém není vnímán jako „fenomén, o kterém víme, že existuje.“ Protože neexistuje jednotné vyjádření k popisu perzekuce křesťanů, je jednoduše „ponecháno volnému průběhu,“ argumentoval.
„Víme, že se jedná o jev v mnoha zemích, stejně odsouzeníhodný jako antisemitismus, islamofobie nebo cokoliv dalšího, co postihuje lidi za jejich víru, a tudíž musí být adresován na stejné úrovni,“ uvedl Angaelos. Vyzdvihl potřebu vyjádření, kterým by lidé mohli snáze uchopit perzekuci křesťanů. To, jak říká, by umožnilo lidem „všech vyznání“ se vzájemně sjednotit, aby proti tomu bojovali.
Nicméně v současnosti je takováto perzekuce převážně opomíjena, přestože 75 procent všeho nábožensky motivovaného násilí ve světě je pácháno proti křesťanům, upozorňuje.
Zpráva z roku 2017 od organizace ACCN zjistila, že se situace křesťanů ve světě zhoršuje, a přesto je „míra této perzekuce našimi médii převážně opomíjena.“
„Pokud jde o počet zahrnutých lidí, vážnost spáchaných zločinů a jejich dopad, je zřejmé, že dnešní perzekuce křesťanů je horší než kterékoli jiné období v historii,“ uvedl John Pontifex. Navíc studie od Pew Research Center Report odhalila, že křesťané ohlásili známky pronásledování na více místech světa než kterékoliv jiné náboženství – 144 zemí v roce 2016, zatímco v roce 2015 to bylo 128 a v roce 2014 jich bylo 108. Tyto známky zahrnovaly diskriminaci, slovní útoky, fyzické útoky, věznění a rušení náboženských stránek.
Organizace provádějící monitoring jako Open Doors USA nebo Hlas mučedníků tvrdí, že v současnosti je perzekuce křesťanů větší než kdykoliv v historii. Průměrně je 255 křesťanů zabito, 104 uneseno, 180 křesťanek je znásilněno, sexuálně obtěžováno nebo přinuceno ke sňatku, 66 církví atakováno a 160 křesťanů zadrženo nebo uvězněno bez soudního řízení – pro svou víru.
Loni slíbil vicepresident Mike Pence, že vláda prezidenta Trumpa přesměruje finanční podporu, původně poskytnutou Agentuře Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj, na pomoc perzekuovaným křesťanům.
„Křesťanství je pod nebývalým útokem v těch starobylých zemích, z něhož prvně vzešlo,“ řekl viceprezident. „Napříč Středním východem můžeme vidět budoucnost mnoha tamějších oblastí bez křesťanské víry. Ale dnes večer jsem vám přišel říct: pomoc je na cestě.“
Speciálně jmenoval „radikální islámské teroristy“, kteří se dopustili „odporných činů pronásledování podnícené nenávistí vůči křesťanům a evangeliu Krista.“ Slíbil „bojovat proti teroristům podle našich pravidel na jejich půdě… nespočineme, nepolevíme, dokud nedopadneme a nezničíme ISIS v jeho zárodku, aby již více nemohl ohrožovat naše lidi nebo kohokoliv, kdo nazývá Střední východ svým domovem.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Tomáš Zálešák Převzato z Gospel Herald Foto: Bishop Angaelos.org