Prohlášení předsednictva řeholí: Jsme znepokojeni politickou angažovaností Lipovské a Nerušila

Předsednictvo obou konferencí podporuje prohlášení předsedy České biskupské konference arcibiskupa Jana Graubnera k některým kandidaturám do poslanecké sněmovny ze dne 27. 7. 2021.

Jsme znepokojeni politickou angažovaností paní Lipovské a pana Nerušila ve prospěch radikálních politických uskupení „Volný blok“ a SPD. Toto naše znepokojení je o to větší, že se ve svém působení zaštiťují některými křesťanskými hodnotami vytrženými z kontextu celkového křesťanského pohledu na svět. Tím dle našeho názoru křesťanství zneužívají a matou mnohé věřící, což nemůžeme přejít mlčením.

SOUVISEJÍCÍGraubner: Postoje kandidátů spojovaných s církví nejsou postojem církve

Apelujeme proto, aby zmínění kandidáti do poslanecké sněmovny své působení jak v politice tak Radách našich veřejnoprávních medií nespojovali s křesťanstvím a naší katolickou Církví.

Modlíme se, ať Pravda a Láska v našem národě zvítězí!

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Autor: cirkev.cz Datum: 4. srpna 2021 Foto: Facebook – Hana Lipovská

Tags: ,,

14 Komentáře

  1. Respektuju právo řeholních představených jakkoliv se vyjádřit k těm či oněm kandidátům, jen se nemohu ubránit údivu nad výzvou, aby jmenovaní své veřejné působení „nespojovali s křesťanstvím a Církví.“ Domníval jsem se dosud, že právě tohle je ten problém, totiž že mnozí lidé své veřejné (i neveřejné) jednání nespojují s křesťanstvím, které v nitru vyznávají, žijí dvojím životem, jednaní pokrytecky. A že náprava by byla právě v tom, že by toto své vnitřní přesvědčení projevili i navenek a nechali by jeho důsledky dosáhnout až na to, co jako veřejně činní dělají. A najednou se tady dovídám, že ne, že tihle kandidáti si mají křesťanství nechat pro sebe a navenek je neprojevovat a hlavně s ním nespojovat své veřejné funkce… Vážně to ty hlavy pomazané takto řekly? A myslely? Není něco někde „ztraceno v překladu“? To přece řeholní otcové a matky nemohly myslet vážně???

    Odpověď
  2. Petr niederhafner

    Jde o angažování se v extremistických stranách a současnému se hláseni k krestanstvi, přesněji řečeno k katolické církvi. Dle Biskupske konference a teď i dle předsednictva reholi je to matoucí a jde o zneužití krestanstvi. Rozumím tomu a souhlasím. Děkuji za výše uvedené vyjádření reholi i Biskupské konference. Zdravím a přeji vše dobre

    Odpověď
  3. Za více matoucí, než hlásit se ke křesťanství a kandidovat za SPD, považuji, když se někdo hlásí ke křesťanství a kandiduje za Piráty.

    Odpověď
  4. Vladimír Neškudla

    Je to hodně nešťastná kauza. Kardinál explicitně podpořil paní Lipovskou do Rady TV, nikoliv do kandidátky Volného bloku. Stejně tak i u pana Nerušila – nenašel jsem nikde přímé vyjádření, že schvaluje jeho kandidaturu. Možná mi to uniklo a někde v tisku to je, nevím.
    Bohužel i vlivem novinářů se kauza Lipovská jaksi zamotala a tak mnozí od toho dávají ruce pryč. Divím se, že se tím vůbec zabývají, když jde o okrajové uskupení (Volný blok), které nemá ve volbách šanci (může si ale sáhnout na peníze ze státního rozpočtu). SPD (a Nerušil s ním) dostane svých max. 10 % a volby dopadnou podobně jako minule. Pravda je, že SPD volí mnoho křesťanů z různých důvodů. Pokud mainstreamové strany neuchopí problémy a otázky, na které hrají ty okrajové (a to je až 20% voličů v ČR), tak tyto otázky nezmizí – naopak, budou sílit ve skrytosti. Pokud zadupeme do země lidi, kteří se rozhodli pro tyto strany či s nimi sympatizují, otázky nezmizí. Témata postoje našeho členství v EU, kompetencí EK, rodiny, civilizační témata, a další, jsou tématy možná pro někoho okrajovými a ne úplně v souladu s dokumenty ŘKC, avšak velmi brzy mohou proniknout do mainstreamové politiky. N. Farage se po desetiletí snažil vystoupit z EU, pak se toto téma dostalo do politického maistreamu a v referendu se Britové rozhodli vystoupit. Brexit je realitou. Rodina pro všechny byla po desetiletí na okraji politického spektra. Nyní se mění legislativy mnoha zemí – díky tomu, že politický mainstram je pro. Podobně je to s ekologií a dalšími původně okrajovými tématy.
    Mám ale tušení, že tu nejde o výše dva zmíněné, ale o kardinála Duku a jeho vedení Církve a politické směřování země. Je tu zákopová kulturní bitva, tentokrát i v církevních kruzích, bitva zmateného světa přenesená do Církve. A co na to Písmo a apoštol Pavel? Nepřizpůsobujte se tomuto věku….prověřujte, dobrého se držte…buďte jako holubice a hadi… Kde je smíření? Kde je stavění mostů? Tato prohlášení brzy zapadnou v pěně dní a rozdvojené království se bude ještě více rozdvojovat a ďábel tleská. Místo smíření deklarace, dopisy, dehonestace. Z kardinála se stal štvanec ve vlastní církvi. Opravdu si někdo myslí, že je to dobře? Opravdu je dobře neptat se po důvodech, proč 20% voličů (včetně mnoha křesťanů) volí „okrajové“ strany a spousty dalších k volbám nejdou, protože si poctivě odpověděli, že není koho volit?

    Bude to ještě tužší a ve výsledku bude mnoho věřících znechuceno. Potřebují slyšet Evangelium a ne politické agitky, osočování křesťanství bez Krista, napadání, poukazování na údajnou homosexualitu, apod. Jistě, bývá to i oboustranné, málokdy ale je to 50/50.

    Vůbec nezávidím arcibiskupovi (novému i starému). Ať bude zvolen kdokoliv, zase vyroste nějaká opozice. Bude se situace (v bleděmodrém) opakovat?

    Odpověď
  5. Tyto prohlášení mě nechávají zcela klidným… z historie víme, že i Ježíš byl označován za extrémistu a to zvlášť těmi největšími pokrytci.

    Odpověď
  6. Pan Duka se vyjádřil : „Upozornil, že církev se politicky neangažuje a kandidaturu si musí jak Lipovská, tak Nerušil srovnat se svým svědomím. Ale varoval, že kromě propírané SPD a Volného bloku jsou tu i jiné, „radikálně levicové“ subjekty, které jdou proti učení církve a považuje je za větší nebezpečí než KSČM. Které ovšem pohoršení nebudí. „Jsme v situaci, kdy mnozí lidé jsou přesvědčeni, že jen některé extrémní postoje mohou ve společnosti změnit atmosféru,“.

    Odpověď
    • Vladimír Neškudla

      Ano, ten článek v Konzervativních novinách jsem četl až dnes a je moc pěkný, mluví mi z duše.

      Odpověď
  7. Petr niederhafner

    Teď mohu souhlasit, komunistická strana je stejně extremisticka jako SPD a Volný blok. Jako člověk hlásící se ke krestanstvi je nemohu volit.

    Odpověď
  8. Myslím, že je asi více křesťanů, kteří pokládají za přijatelnější protisystémové fašisty z SPD než levicové Piráty… nebo je třeba pokládají za srovnatelné. Myslím, že to není moc prozíravé.

    Odpověď
  9. Nejde o strany ale o lidi 🙂 lidi jsou nedokonalí a politické strany budou taky nedokonalé. Kdysi jsem byl naivní a myslel jsem si, že politikou jde něco změnit k lepšímu…. nejde i poctivý politik se obrousí jak kámen v dravé vodě. Celý svět je prorostlý korupcí, nespravedlivostí a jediný kdo to může změnit je Ježíš.
    Do té doby zbývá jen volit takovou stranu, která zbrzdí liberální šílenství xy pohlaví a dalších nesmyslů, které jsou přímo proti jedinému Bohu.

    Odpověď
  10. Tak nějak vnitřně ale cítím, že by křesťané neměli volit žádnou stranu a ani v žádné být. Přeci jsme nebeskými občany a čekáme na nový svět, naše volba je Ježíš a s ním přijde pravda a pravá změna.
    Koho by volil Ježíš ? šel by k volbám ? podpořil by současný systém anebo kázal o příchodu nebeského království ?

    Odpověď
  11. Konečný Fr.

    Řeholníci připomínají, kterou stranu by měli křesťané volit. Aby se náhodou nespletli. TOP asi ne, když podporuje genderovou ideologii. Tak asi tu naši. Tak tu tedy volit nebudu. Děkuji za upozornění.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář