Když Eliora v roce 2021 zjistila, že je těhotná, neřekla to svému církevnímu společenství, protože se styděla za to, že otěhotněla mimo manželství. Místo toho si začala na internetu vyhledávat informace o potratech. Když to řekla svému partnerovi, se kterým neměla vážný vztah, dal jí seznam potratových klinik v okolí.
Devětadvacetiletá Eliora si také nebyla jistá postojem své církve k potratům, protože nikdy neslyšela, že by se o tomto tématu mluvilo z kazatelny nebo v malé skupince. O dva týdny později těhotenství přerušila, protože to považovala za nejlogičtější volbu. (Magazín Christianity Today souhlasil, že bude používat pouze její křestní jméno, a to kvůli citlivosti, která se v Singapuru kolem potratů vyskytuje).
SOUVISEJÍCÍ – Čtyři povzbuzení pro křesťany trpící depresemi
To, co považovala za jednorázové rozhodnutí, ji však brzy uvrhlo do zdrcujícího pocitu viny. „V hloubi duše jsem prostě měla pocit, že pokud to byl život, tak jsem něco zabila. Cítila jsem, že je to špatně,“ řekla Eliora magazínu Christianity Today. „Přála bych si, aby moje církevní společenství bylo prostorem, kde bych jsem se cítila bezpečně, abych mohla požádat o pomoc.“
Podle Christianity Today příběhy, jako je ten Eliořin, nejsou v Singapuru, kde jsou potraty v církvi do značné míry tabuizovaným tématem, nijak výjimečné. Singapur má zároveň jeden z nejliberálnějších potratových zákonů na světě, což je důsledek někdejší politiky plánování rodiny v zemi v 70. letech. Potraty jsou legální až do 24. týdne těhotenství a nejsou omezeny věkem. Nezletilé osoby nepotřebují k podstoupení interrupce souhlas rodičů.
Zatímco počet potratů v Singapuru se v posledním desetiletí snížil na polovinu – pravděpodobně v důsledku častějšího používání antikoncepce a rostoucího uznání svobodných matek -, u mladších generací, včetně křesťanů, se souhlas s potraty zvýšil. Podle dokumentu Institutu politických studií (IPS) z roku 2019 se třetina křesťanů ve věku 18 až 35 let domnívá, že potrat „není vůbec špatný“, pokud má rodina velmi nízký příjem a nemůže si dovolit další děti.
Přesto mnoho církví v Singapuru tuto otázku stále aktivně neřeší. Duchovní služby jako Safe Place a Heartbeat Project se to snaží změnit tím, že povzbuzují církev, aby mluvila o potratech a posvátnosti života, podporovala ženy s neplánovaným těhotenstvím a stala se útočištěm pro ženy jako Eliora, které hledají pomoc a uzdravení.
Singapur se stal jednou z prvních asijských zemí, která v roce 1969 legalizovala potraty. Od té doby na základě údajů Institutu studií jihovýchodní Asie a singapurského ministerstva zdravotnictví zemřelo po potratu více než 660 000 dětí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 24. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační