Příčina hromadných vymírání: klimatická změna, nebo Noemova potopa?

NASHVILLE – Výzkum publikovaný v deníku Science přičítá starodávná hromadná vymírání globálnímu oteplování a předpovídá obdobný scénář pro moderní společnost, jestliže neomezí průběh klimatických změn. Evangelikální paleontolog však tvrdí, že zkoumaná data svědčí o Noemově potopě, informuje Baptist Press.

V dávné minulosti došlo k hromadnému vymírání, uvedl Kurt Wise, paleontolog učící Truett McConnell University v Clevelandu. „Ale nejen, že bylo milionkrát horší a rychlejší, než uvádějí sekulární badatelé, jednalo se o událost, kterou Bůh slíbil už nikdy neopakovat.“ Fosilní záznamy „v žádném případě nepřinášejí varování před globálním oteplováním, přinášejí však varování před zapomenutím na Boha.“

Badatelé z Washingtonské univerzity a Stanfordské univerzity užívali počítačový model s pokusem určit příčinu hromadného vymírání, které indikují fosilní záznamy, a jež je sekulárními vědci datována do období před 252 miliony lety. Počítačový model předpokládal, že sopečné erupce zanesly atmosféru oxidem uhličitým, který zachytil teplo a následně oteplil oceány. Teplejší oceány obsahovaly méně kyslíku, následkem čehož mnoho druhů vyhynulo, uvádí článek v deníku Science.

Analýza online databáze fosilií údajně potvrdila počítačový model, informovali autoři Justin Penn, Curtis Deutsch, Jonathan Payne a Erik Sperling.

Počítačový model také naznačil zkázu lidstva v budoucnosti, napsali badatelé, jestliže budou klimatické změny pokračovat podle současného trendu.

„Předpovídaný scénář ohledně ztráty kyslíku budoucích oceánů kvůli klimatický změnám se velmi podobá tomu, který byl simulován zde,“ uvedli. „Tyto odhady upozorňují na potenciální budoucí hromadné vymírání způsobené poklesem aerobní kapacity oceánu, ke kterému už dochází.“

Avšak Wise poznamenává, že fosilní vrstva, jejíž vznik je autory deníku Science datován do doby před 252 miliony lety, byla „utvořena napříč touto planetou během několika dní zhruba před 4 500 lety v průběhu potopy ve dnech Noeho,“ odkázal na příběh v knize Genesis.

Potopa nejprve „vyhladila většinu druhů obývajících předpotopní moře,“ sdělil Wise svůj pohled Baptist Press, poté začalo „pohřbívání zvířat na pevnině.“ Zároveň „ohromné přívaly lávy oteplovaly vodu.“

Uprostřed těchto událostí „došlo k radiometrickému rozpadu, milionkrát rychlejšímu, než k jakému dochází dnes,“ řekl Wise, paleontolog absolvující Harvardskou univerzitu.

Protože vědci bez křesťanského pohledu usuzují, že k radiometrickému rozpadu došlo ve stejné míře, tvrdí Wise, za užití radioaktivního datování nesprávně docházejí k závěru, že sedimenty z období Noeho „byly utvořeny před čtvrt miliardou let, v průběhu miliónů let.“

Wise vyjádřil souhlas s autory Science, že mnohé životy byly ukončeny, přičemž v celém procesu hrálo roli i globální oteplování. Ale lidé by se neměli dalšího obdobného globálního oteplování obávat,“ uvedl.

„Duha nám připomíná Boží slib, že už nikdy neznič svět potopou. Je však také připomínkou skutečnosti, že Bůh soudí hřích a že opět zničí svět kvůli lidskému hříchu, ale v tomto případě ho zničí ohněm.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Tomáš Zálešák   Foto: Wikipedia, ilustrční

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář