Podgorica – Kontroverze kolem černohorského zákona o svobodě náboženského vyznání, který v zemi vyvolal protesty, trvají. Prezident Milo Djukanović, který za sporným právním aktem stojí, totiž vrátil parlamentu změny a doplňky, které mají odstranit kontroverzní ustanovení týkající se majetku církví.
Zákon loni v prosinci schválila dostatečná většina poslanců koalice vedené tehdy vládnoucí Demokratickou stranou socialistů (DPS). To vyvolalo v rozdělené zemi bouřlivé protesty prosrbské opozice kvůli ohrožení majetku srbské pravoslavné církve. Úpravy právního předpisu prošly v 81členném parlamentu koncem prosince hlasy 41 poslanců nové vládní koalice.
Změny v kontroverzním zákoně umožnil výsledek srpnových parlamentních voleb. Sice v nich opět zvítězila DPS prezidenta Mila Djukanoviče, ale se značnými ztrátami a nebyla s to získat partnery do vlády. Úbytek hlasů se přičítá právě přijetí zákona o svobodě vyznání a následným sporům o stovky kostelů, které z rukou srbské pravoslavné církve přešly do vlastnictví černohorského státu.
Kabinet tak místo DPS nově sestavila koalice tří původně opozičních volebních bloků, v nichž je zastoupen jak prosrbský a proruský politický proud, tak i liberální reformisté. Toto uskupení disponuje jen těsnou většinou 41 mandátů.
Djukanović odmítl změny v církevním zákoně podepsat s poukazem na „otevřený právní problém“ týkající se potvrzení jednoho poslaneckého mandátu. Podle něj také při hlasování nebyla dodržena podmínka dostatečného kvóra. Sněmovně s tímto odůvodněním, s nímž vládní koalice rozhodně nesouhlasí, vrátil zákony o změnách v celkem šesti zákonech.
Zatím není jasné, kdy bude parlament o změnách znovu hlasovat. Pokud je však opět schválí, Djukanovičovi nezbude, než je podepsat.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 4. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Milo Djukanović