Před 50 lety se v Lausanne konal klíčový kongres o celosvětové misii 

Před 50 lety byl zahájen Mezinárodní kongres o světové evangelizaci. Konal se ve švýcarském Lausanne. Jednalo se o desetidenní setkání na téma misie. Konkrétní téma znělo „Ať země slyší jeho hlas“. Více než 2 500 účastníků zastupovalo přes 150 zemí. 

Stephen Nichols ve své epizodě v podcastu 5 minutes in Christian History vysvětluje, že tento kongres se připravoval několik let. Již v roce 1966 se konal první kongres v Berlíně, pak se konala řada konferencí v různých městech, jeden kongres v roce 1971 v Austrálii, a to vše vedlo ke kongresu v Lausanne neboli k mezinárodnímu kongresu v roce 1974. 

SOUVISEJÍCÍEvangelikální misionáři z globálního Jihu úspěšně evangelizují muslimský svět 

Jednou z klíčových osobností v Lausanne byl Billy Graham. Tento kongres svolalo a zorganizovalo Evangelizační sdružení Billyho Grahama a Graham byl jeho čestným předsedou. Další vlivnou osobností byl John Stott. John Stott řekl: „Mnohé konference se podobaly ohňostroji, který vydá hlasitý zvuk a na několik krátkých vteřin ozáří oblohu. Na Lausanne je vzrušující to, že její oheň stále vyvolává další ohně.“

Organizátoři konference viděli, že se blíží rok 2000, a stanovili si za cíl, aby světová církev do roku 2000 evangelizovala celý svět. Uvědomovali si nesmírnost tohoto úkolu, protože zjistili, že více než dvě třetiny světové populace nikdy neslyšely evangelium. A tak společně pořádali zasedání a semináře a hledali způsoby, jak by mohli spolupracovat na podpoře světové evangelizace. 

Vypracovali také dokument nazvaný Lausannské prohlášení. Hlavním architektem prohlášení byl John Stott, který v úvodu píše: „My, členové Církve Ježíše Krista z více než 150 národů, účastníci Mezinárodního kongresu o světové evangelizaci v Lausanne, chválíme Boha za jeho velké spasení a radujeme se ze společenství, které nám dal se sebou samým i mezi sebou navzájem. Jsme hluboce pohnuti tím, co Bůh koná v naší době, pohnuti k pokání kvůli našim selháním a vyzváni nedokončeným úkolem evangelizace. Věříme, že evangelium je Boží dobrou zprávou pro celý svět, a jsme odhodláni z jeho milosti poslouchat Kristovo pověření hlásat je celému lidstvu a získávat učedníky ze všech národů. Přejeme si proto potvrdit naši víru a naše odhodlání a zveřejnit naši smlouvu.“ Prohlášení má dále 15 odstavců. Hned první z nich se věnuje „Božímu záměru“. Další je o Písmu a obsahuje prohlášení, že „potvrzujeme božskou inspiraci, pravdivost a autoritu Písma Starého i Nového zákona v jejich celistvosti jako jediného psaného Božího slova“. Další prohlášení se týká „Jedinečnosti a univerzálnosti Krista“. Prohlášení potvrzuje, že spasení je pouze v Ježíši. Ve skutečnosti se v něm dále říká: „Odmítáme také každý druh synkretismu a dialogu, který naznačuje, že Kristus mluví prostřednictvím všech náboženství a ideologií stejně, jako znevažující Krista a evangelium. Ježíš Kristus, který je sám jediným Bohem a člověkem a který vydal sám sebe jako jediné výkupné za hříšníky, je jediným prostředníkem mezi Bohem a lidmi. Neexistuje žádné jiné jméno, skrze které bychom měli být spaseni. Všichni muži a ženy hynou kvůli hříchu, ale Bůh miluje všechny a nepřeje si, aby někdo zahynul, ale aby se všichni obrátili.“

V prohlášení se dále uvádí, že „prohlašovat Ježíše Krista za ‚Spasitele světa‘ neznamená tvrdit, že všichni lidé jsou buď automaticky, nebo nakonec spaseni, a už vůbec ne tvrdit, že všechna náboženství nabízejí spásu v Kristu. Spíše to znamená hlásat Boží lásku ke světu hříšníků a vyzývat všechny, aby mu odpověděli.“ 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. července 2024 Foto: Lausanne Movement Canada – John Stott a Billy Graham

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář