Praha – Po necelém měsíci odvezly pražské technické služby ze Staroměstského náměstí více než třítunový kámen, který na místo, kde do roku 1918 stál barokní sloup, ručně přivlekli na závěr mariánské pouti Prahou zastánci jeho obnovy. O odstranění rozhodl úřad městské části Praha 1. Kámen patří tvůrci repliky sloupu, sochaři Petru Váňovi, který na ní chce z tohoto bloku vytvořit sochu anděla.
Uplynulých 27 dní označil za výtvarný happening upozorňující na památku zničenou před sto lety protikatolicky naladěným davem. „Prožil jsem určitou euforii všech lidí, kteří se na tom podíleli a fandili tomu. Každé ráno se tam objevily nové květiny,“ popsal Petr Váňa, který Proglasu řekl, že zatím neví, kde kámen skončil. „Budu usilovat o postavení Mariánského sloupu,“ odpověděl se smíchem na otázku, zda se bude snažit o navrácení sochařského materiálu, aby mohl pokračovat v práci. „Pokud se o kámen majitel přihlásí, bude mu vydán po zaplacení nákladů spojených s odvezením kamene,“ uvedla mluvčí pražské Technické správy komunikací Barbora Lišková.
Odpůrci obnovy sloupu argumentují tím, že byl symbolem násilné rekatolizace českých zemí. Sloup strhl v roce 1918, krátce po vzniku samostatného Československa, dav lidí, podle nichž sloup poukazoval na habsburskou nadvládu.
Sloup vznikl za přispění císaře Ferdinanda III. Habsburského skutečně jako připomínka úspěšného odražení švédského obléhání Prahy. Nechybělo na něm ale ani alegorické zobrazení vítězství katolíků nad snahami o reformaci církve. Podle sochaře Petra Váni, který již asi 20 let pracuje s dalšími kolegy na kopii díla, by obnova sloupu představovala usmíření. Na Staroměstském náměstí totiž stojí mimo jiné od roku 1915 pomník náboženského reformátora mistra Jana Husa.
Zdroj: Radio Proglas ĆTK Foto: CC Search