New Orleans – Povinné vyvěšování desatera přikázání ve veřejných školách v americkém státě Louisiana budou řešit soudy. Několik občanských organizací podalo v pondělí žalobu, podle níž nedávno schválený zákon odporuje americké ústavě a porušuje rovnost vyznání. Informovala o tom agentura AP.
Louisiana se minulý týden stala prvním americkým státem, který zákonem zavedl povinnost vyvěšovat na všech státních školách desatero biblických přikázání. Text musí být na plakátech dostatečné velikosti, aby jej šlo bez obtíží přečíst i z větší vzdálenosti.
SOUVISEJÍCÍ – Louisiana jako první stát USA ukládá školám, aby v třídách měly desatero
„Tohle vystavení vysílá mým dětem a dalším studentům vzkaz, že vyznavači některých náboženských směrů jsou privilegováni před jinými,“ citovala AP presbytariánského pastora Jeffa Simmse.
Stejně jako on vidí situaci i řada dalších rodičů, kteří se prostřednictvím několika organizací včetně Americké unie občanských práv (ACLU) rozhodli podat společnou žalobu. Podle jejich právníků odporuje louisianský zákon principu odluky církve od státu. Zastánci nové úpravy naproti tomu tvrdí, že nejde o čistě náboženskou záležitost, ale že desatero je také součástí historického odkazu a má význam pro americkou státnost.
Nový zákon se vztahuje na všechny vzdělávací instituce od mateřských škol po univerzity, které dostávají peníze ze státního rozpočtu. Ukládá jim, aby měly do začátku příštího roku v učebnách vystavené desatero ve formátu alespoň 11 na 14 palců (přibližně 28 na 35 cm).
Přikázání, která podle Starého zákona Bůh předal Mojžíšovi, přitom musí být ústředním prvkem daného plakátu. Školy mají připojit text o tom, že desatero „bylo prominentním prvkem amerického veřejného školství téměř po tři staletí“.
Podle americké ústavy má vládní moc v USA zakázáno zavádět zákony, které by „uznávaly ustanovení náboženství“. Podle webu právnické fakulty Cornellovy univerzity to státu zakazuje nejen vyhlásit oficiální náboženství, ale i přijímat opatření, která „nadmíru zvýhodňují jedno náboženství vůči jiným“.
Jak ale uvádí zpravodajský web Axios, americký nejvyšší soud, kde aktuálně převažují konzervativní soudci, dal v některých případech najevo ochotu interpretovat danou pasáž ústavy volněji. O podobné změny jako v Louisianě se poté začali pokoušet také zákonodárci v Texasu, Jižní Karolíně a Utahu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 25. června 2024 Foto: Wikimedia Commons