Zlín – Poutníci budou moci ve čtvrtek a v pátek ve Velehradě na Uherskohradišťsku při příležitosti letošních Dnů lidí dobré vůle uctít Palladium země české. Obrázek Staroboleslavské madony je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. Palladium nás provází v celých našich dějinách, řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.
„Palladium země české, dá se říci, je na úrovni korunovačních klenotů. Od palladia odvozujeme českou státnost, protože bylo předáno na Moravě, na symbolickém Velehradě, a posléze díky svaté Ludmile se dostalo do Prahy a ke knížeti České země svatému Václavovi, který si jej velice považoval,“ uvedl Kořenek. V celých českých dějinách podle něj byla palladiu vzdávána velká úcta.
S instalací originálu památky v Královské kapli baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje počítají organizátoři v 15:00, o 45 minut později jej nechají přenést na hlavní oltář. Po 18:00 poputuje zpět do kaple, kde jej budou moci poutníci až do půlnoci uctít. Na stejném místě jej budou moci zájemci zhlédnout i v pátek dopoledne, od 10:30 bude k vidění i na hlavní poutní mši.
Převoz a vystavování reliéfu budou ve Velehradě provázet přísná bezpečnostní opatření. Organizátoři chtějí podle Kořenka jeho představením připomenout mimo jiné 1150. výročí od smrti svatého Cyrila a jmenování svatého Metoděje prvním moravským arcibiskupem. Zároveň má vyzdvihnout 30. výročí svatořečení Anežky České.
Palladium země české, nevelký kovový reliéf zobrazující Pannu Marii s Kristem, darovala podle legendy svatému Václavovi jeho babička svatá Ludmila, která ho prý dala zhotovit na radu svatých Cyrila a Metoděje. Český kníže jej údajně nosil celý život na prsou. Podle odborníků však zřejmě vzniklo až někdy v období od 80. let 14. století do konce 15. století.
Na konci třicetileté války se reliéfu zmocnili Švédové. Darovali ho do Vídně, odkud byl roku 1650 v triumfálním průvodu přenesen do Prahy a odtud pak definitivně do Staré Boleslavi. Palladiu je připisována ochranná moc nad českými zeměmi. Dnes je trvale umístěno v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, vystavuje se pouze výjimečně. Od roku 2016 je národní kulturní památkou.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 30. června 2019 Foto: Wikipedie – Palladium země české
4 Komentáře
Zed
Propagace pohanství na křesťanském portálu?
3,14ranha
Víte že obrazoborectví čili ikonoklasmus byl odsouzen jako hereze už na 2. EKUMENICKÉM koncilu v Nikaji (r. 787) ?
Největším hříšníkem a pohanem by musel být sám Hospodin, když nám na Zem (z masa a kostí) seslal svého jediného Syna
PS: Pohané věřili že samotná hloupá modla či obraz je ŽIVÝ, že když tam nechají misku s jídlem, květinami tak že právě ten obraz tu obětinu sežere…
srovnání s úctou (nikoli klaněním, nejde o totéž) k obrazům světců (jichž jsou obrazy jen pomůckou, připomínkou) rozhodně není na místě.
PPS: díky za moudré a vzdělané nekatolíky jako je autor tohoto webu (Dan Drápal), jinak bych si po vašem výlevu musel myslet že protestantismus je jen jiný název pro nevzdělanost a nenávistný fanatismus
Zed
Neprotestanti dokážou překvapit. Alespoň mě. Mít za ospravedlnění model Božího syna, to jsem opravdu nečekal. Jaká je v tom logika? Pokud vím, Ježíš nebyl stvořen nebo vyroben. Je skutečný Bůh a nikoli výrobek.
Martin Hambálek
Paladium, jakkoliv historicky cenné a vzácné není předmětem uctívání!! Žel, sleduji stálýa opětovný příklon katolické církve k podobným praktikám, je mi to líto.