Pec pod Sněžkou – Stovky poutníků z obou stran hranice se dnes zúčastnily tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku. Součástí akce byla mše svatá pod širým nebem. Hlavním celebrantem polední bohoslužby u kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky byl německý biskup Wolfgang Ipolt z římsko-katolické diecéze Görlitz. ČTK to řekl mluvčí královéhradeckého biskupství Pavel Sršeň. Po vrcholu Sněžky prochází česko-polská hranice. Kolem poledne bylo na Sněžce polojasno, teplota se pohybovala okolo devíti stupňů Celsia.
„Na vrcholu Sněžky bylo v době bohoslužby více než 1000 poutníků a turistů. Hlavním celebrantem byl německý biskup a spolu s ním koncelebrovali biskupové z Polska a královéhradecký biskup Jan Vokál,“ řekl ČTK Sršeň.
SOUVISEJÍCÍ – Českobudějovické biskupství dva roky opravovalo poutní areál v Římově
Dnešní Svatovavřinecké poutě na Sněžku se účastnili také bývalý prezident Václav Klaus, někteří starostové krkonošských obcí a měst a představitelé horské služby a Krkonošského národního parku.
Pouť na Sněžku se koná každoročně na svátek svatého Vavřince, který je patronem nejen kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i Krkonoš. Jméno svatého Vavřince také nese dřevěná kaple, která stojí na vrcholu Sněžky.
Poutníci na Sněžku vyrazili ráno z několika směrů, například z Pece pod Sněžkou nebo Špindlerova Mlýna a kolem 11:00 se hlavní proudy potkaly u Slezského domu v Obřím sedle. Poutníci přicházeli z české i polské strany.
Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 10. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Sněžka