Nový průzkum agentury Gallup ukázal, že méně než polovina (47 %) Američanů je členem křesťanského společenství, synagogy nebo mešity. Poprvé tak počet lidí hlásících se k nějakému náboženství klesl pod polovinu.
Související – Židovské hnutí v USA propustilo rabína za kritiku očkování
Jak informuje portál Relevant ještě v roce 1999 to činilo 70 procent. V roce 1937, kdy Gallup poprvé začal dělat průzkum mezi Američany, na tuto otázku odpovědělo kladně 73 procent dotázaných.
Důsledek sekularismu?
Podle Relevant to automaticky neznamená, že Spojené státy se stávají stále více sekulárnější a upozorňuje na rostoucí skupinu lidí (21 %) označující se jako tzv. „nones“. Jedná se o občany, kteří se neidentifikují se žádnou církví nebo společenstvím, ale to ještě automaticky neznamená, že jsou nevěřící.
Faktem je, že stále více věřících nechce mít nic společného s organizovanou církví. Počet křesťanů, kteří se označují jako „bezkonfesijní“, se od roku 1996 ztrojnásobil a jak upozornil analytik Ryan Burge, mnoho nedenominačních sborů – kterých je ve Spojených státech stále více – ani o členství svých návštěvníků neusiluje. Výsledkem toho trendu je, že věřící může být zapojen do místní církve, aniž by se nutně považoval za jejího člena.
Související – Knězův podcast o bibli vede v USA žebříček poslechovosti
Zájem o členství v církvi vyvrcholilo v 60. letech minulého století, ale od té doby neustále klesá. Katolíci a tradiční protestantské církve zaznamenaly za posledních několik let největší pokles. Další náboženské skupiny, jako je judaismus a islám, jsou co do členské základny v porovnání s křesťanskými denominacemi na stabilnější úrovni.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 3. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – episkopální kostel