Podmínky pro působení kaplanů v armádě a u policie se upraví, plyne z dohod

Praha – Podmínky působení kaplanů v armádě a u policie se upraví. Plyne to z dohod mezi zástupci státních a církevních institucí, podepsaných tento týden. ČTK o tom v tiskové zprávě za Českou biskupskou konferenci informovala Kateřina Odvodyová a následně také Ivana Navrátilová z ministerstva obrany.

Aktualizaci původní smlouvy z roku 1998 podepsala ve středu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s předsedou České biskupské konference Janem Graubnerem, předsedou Ekumenické rady církví Tomášem Tyrlíkem a generálním sekretářem rady Mariánem Čopem. Stejní zástupci církevních organizací v pondělí podepsali s policejním prezidentem Martinem Vondráškem novou dohodu o duchovní službě u policie.

SOUVISEJÍCÍ V Irsku byl v kasárnách pobodán vojenský kaplan, policie nevyloučila terorismus

U práce vojenských kaplanů smlouva upřesnila termíny. „Stanovuje novou délku funkčního období hlavního kaplana, které bude pět let s možností jednoho opakovaného prodloužení o dalších pět let. Rovněž jsou nově specifikovány podmínky pro službu kaplanů v aktivní záloze. Dohoda zároveň stanovuje kompetence jednotlivých církví k pověřování kaplanů,“ uvedla Odvodyová v tiskové zprávě.

Podle Navrátilové byly také nové specifikovány podmínky pro službu kaplana v aktivní záloze a role Rady pro duchovní službu, která řeší koncepční otázky. „Aktualizovaná dohoda o duchovní službě v resortu ministerstva obrany ale neřeší otázku odměňování duchovních,“ uvedla Navrátilová s tím, že vojenský kaplan je vojákem z povolání. Duchovní služba má podle dohody ekumenický základ.

Nyní podle biskupské konference u armády působí 37 vojenských kaplanů z 11 křesťanských církví. Jde o 36 mužů a jednu žena. U policie podle Ekumenické rady církví zatím působí dva policejní kaplani. Službu dosud vykonávali dobrovolně a bezplatně nad rámec svých povinností.

Nyní podle dohody s policejním prezidiem mají poskytovat duchovní péči, řešit existenciální otázky a vykonávat obřady. Kaplani mají povinnost mlčenlivosti, spolupracovat budou například s policejními psychology či s antikonfliktními týmy.

Duchovní služba v armádě vznikla v roce 1998. O dva roky dříve začal působit první vojenský kaplan v české jednotce IFOR/SFOR v Bosně a Hercegovině. Služba navázala na odkaz vojenských kaplanů z první republiky, prošlo jí za dosavadní dobu více než 60 duchovních.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. prosince 2024 Foto: Pixabay

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář