Praha – Zemřel jeden z největších papežů a teologů tohoto i minulého století, reagoval na úmrtí Benedikta XVI. pražský arcibiskup Jan Graubner. I podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla odešla snad největší osobnost teologie posledního století. Za jednoho z nejvýznamnějších katolických intelektuálů 20. století ho považuje i římskokatolický kněz Tomáš Halík. Emeritní papež Benedikt XVI. zemřel dnes ve věku 95 let. Na církevních budovách budou vyvěšeny černé prapory a v den pohřbu 5. ledna se rozezní zvony.
„Zemřel jeden z největších papežů a teologů tohoto i minulého století,“ napsal Graubner na twitteru. Fotografií připomněl jeho návštěvu v Praze před 13 lety.
SOUVISEJÍCÍ – Fiala: Benedikt XVI. patřil mezi přední inteletuální osobnosti naší doby
Jako předseda České biskupské konference zároveň zaslal papeži Františkovi kondolenci, ve které jménem české katolické církve vyjádřil soustrast nad úmrtím emeritního papeže. Uvedl, že Joseph Ratzinger, jak znělo Benediktovo civilní jméno, po celý svůj dlouhý život věrně sloužil církvi. „Coby mimořádně vzdělaný teolog a myslitel zásadním způsobem přispěl k prohloubení, systematizaci a definování nauky římskokatolické církve,“ uvedl. Dodal, že poté jako papež pokračoval v díle svého předchůdce Jana Pavla II. a rozvíjel dědictví druhého vatikánského koncilu, kterého se sám coby mladý teolog zúčastnil.
Graubner požádal české a moravské biskupy, aby nechali na církevních budovách až do pohřbu vyvěsit černé prapory. Kněží by měli za zemřelého papeže sloužit mši. V den a hodinu pohřbu budou znít zvony.
SOUVISEJÍCÍ – Reuters: Pohřební rituály po úmrtí Benedikta budou návodem pro příští papeže
„Josepha Ratzingera, papeže Benedikta XVI. jsem poznal nejprve prostřednictvím jeho děl. Četba jeho knížek mi pomohla prohloubit můj vztah k bohu a upevnit víru,“ sdělil ČTK Přibyl. „Mnohokrát jsem se s ním setkal, vždy to bylo setkání s hlubokým, avšak skromným a plachým člověkem,“ uvedl. Dodal, že nikdy nezapomene na poslední setkání s ním v listopadu 2019. „Držel mě za ruku a díval se na mě svýma hlubokýma očima. Už nemohl mnoho mluvit, ale oči mluvily za něj. Jeho smrt pro mě znamená fakt, že odešla snad největší osobnost teologie posledního století, mám pevnou naději, že nyní máme o osobnost více v nebi,“ doplnil.
Podle Halíka byl Ratzinger jedním z nejvýznamnějších katolických intelektuálů 20. století. „Jako takový byl vlivným teologickým poradcem reformního druhého vatikánského koncilu,“ uvedl. Po zkušenostech s vystoupením radikální levice při studentských bouřích roku 1968 se podle něj přiklonil ke konzervativním kritikům progresivistických proudů v církvi i společnosti. „Představoval však inteligentní kulturní konzervativismus, který se naprosto liší od fundamentalistického tradicionalismu,“ podotkl.
Za významné označil jeho překvapivé rozhodnutí opustit papežský úřad ve chvíli, kdy si uvědomil, že problémy v církvi přesahují jeho síly. „Pamatuji si ho jako vždy velmi jemného, laskavého, skromného člověka, typického univerzitního učence, introverta, který se tím velmi lišil od svého předchůdce, zvyklého komunikovat s davy,“ napsal ČTK.
Emeritní brněnský biskup Vojtěch Cikrle ČTK sdělil, že s papežem Benediktem XVI. se setkal několikrát a obdivoval jeho noblesu, pokoru, teologickou brilantnost, celkový přehled, lidskost i zakotvení v tradici církve.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 31. prosince 2022 Foto: screenshot YouTube – Tomáš Halík