Paříž – Zpovědní tajemství má přednost před zákony republiky, uvedl dnes předseda Francouzské biskupské konference Éric de Moulins-Beaufort v reakci na zveřejnění zprávy o znásilňování dětí činiteli katolické církve. De Moulins-Beaufort byl přitom v úterý jedním z těch, kdo zprávu nezávislé vyšetřovací komise prezentovali. Komise odhaduje, že od roku 1950 představitelé katolické církve sexuálně zneužili na 216.000 dětí. Arcibiskupovo dnešní vyjádření vzbudilo ve Francii silnou vlnu pobouření, a to i u jiných představitelů církve.
„Zpovědní tajemství se týká nás všech a v tomto ohledu je silnější než zákony republiky. (Zpověď) je otevřeným prostorem pro rozmluvu s bohem,“ uvedl de Moulins-Beaufort v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Info. Arcibiskup ale zároveň dodal, že zjištění komise bere velmi vážně, jen je potřeba najít alternativní způsob, jak s informace o napadení pracovat, aniž by zpovědníci museli porušit tajemství.
SOUVISEJÍCÍ – Úspěšné tažení na obhajobu zpovědního tajemství v Kalifornii
Papež František v minulosti rovněž opakovaně uvedl, že zpovědní tajemství je neporušitelné, připomíná AFP. Po zveřejnění závěrů komise však vyjádřil obětem svůj smutek a bolest a na adresu církve mluvil o velké ostudě a hanbě.
Vedení Francouzské biskupské konference v prosinci loňského roku uvedlo, že kněží, i když se v rámci zpovědi dozví o trestném činu, o něm v žádném případě nesmí informovat příslušné úřady. Za porušení zpovědního tajemství jim hrozí exkomunikace.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Podle právníka Nicolase Cadèna osloveného agenturou AFP se ale duchovní při svém mlčení nejčastěji odvolávají na verdikt kasačního soudu z roku 1891, který byl ale vynesen ještě před odlukou státu a církve. K tomu došlo ve Francii v roce 1905. Podle právníka se tak na duchovní dnes vztahují stejná pravidla jako na všechna ostatní „profesní tajemství“. Nikdo nesmí vyzradit tajemství člověka, který spáchal zločin, naopak informace o obětech je povinen sdělit úřadům.
Podle francouzského trestního zákona osobě, která je svědkem nebo má informace o sexuálním obtěžování nezletilé osoby a nesdělí to, hrozí tříletý trest vězení a pokuta 45.000 eur (1,14 milionu korun). Pokud je oběť mladší 15 let, je trest až pětiletý a pokuta 75.000 eur (1,9 milionu korun), uvádí France Info.
Nezávislá vyšetřovací komise zřízená katolickou církví více než dva roky studovala svědectví obětí a archivy, vedla stovky rozhovorů. Dvacítka odborníků nakonec odhadla, že představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili 216.000 dětí, většinou chlapců. Po započtení trestných činů laiků, kteří pracovali pro církev, je obětí 330.000.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 7. října 2021 Foto: Pixabay – ilustrační