Praha – Lidé si mnohem více váží účinné podpory, pokud ji dostanou v době, kdy ji nutně potřebují, než pokud k nim dojde až po vyřešení problému, tvrdí pro Teraz.sk Ján Figeľ.
Zvláštní vyslanec Evropské unie pro náboženskou svobodu ve světě uvedl, že zažil mnohé situace blízké riziku smrti, ať už v Iráku nebo v Pákistánu.
Na případě Asie Bibiové uvedl, že mezi lidmi v Pákistánu má místo fundamentalismus a fanatismus. „Chci jen připomenout, že ve třinácti zemích světa je trest smrti za ateismus, většinou jsou to muslimské státy,“ uvedl Fígeľ pro Teraz.sk.
Bývalý předseda křesťanských demokratů zmínil příklad guvernéra Salmána Taseera, který kritizoval odsouzení Bibiové, kvůli čemuž ho i zabil člen jeho vlastní ochranky. Ten byl sice odsouzen, ale mnohými je vnímán jako hrdina.
Ján Fígeľ uvedl, že pákistánská křesťanka je spolu s manželem na bezpečném místě pod ochranou policie, „ale na základě velkých nepokojů, obrovských škod a tlaku extremistů přijala vláda jakýsi kompromis. V něm využívá velmi zvláštní, ale ústavou garantovaný právní nástroj, podle kterého je i po rozhodnutí Nejvyššího soudu možná revize rozhodnutí.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Michal Nosál Foto: Facebook – Ján Fígeľ