Podle nově zveřejněných dat Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se počet zločinů z nenávisti proti křesťanům v Evropě v roce 2020 prudce zvýšil.
Data z OBSE, zveřejněna 16. listopadu, zahrnují dokumentaci 980 incidentů namířených proti křestanům, včetně žhářských útoků na katolické chrámy, znesvěcení a krádeže eucharistických hostií, útoků na kněze a protikatolických graffiti na církevním majetkuvytvořených potratovými aktivisty.
V roce 2019 OBSE informovala o 595 incidentech proti křestanům. Velký nárůst oproti předešlému roku byl zaznamenán u útoků na majetek, a to z 459 útoků v roce 2019 na 871 v roce 2020, zatímco počet násilných útoků vůči osobám se snížil z 80 na 56.
SOUVISEJÍCÍ – Královna Alžběta vyjádřila podporu všem pronásledovaným křesťanům
Nejvíce nahlášených zločinů z nenávisti vůči křesťanům zasáhlo Polsko – 241 incidentů, z nichž většina byly případy vandalismu na katolickém majetku spojené s postojem církve vůči potratům. OBSE dále informovala o 172 incidentech v Německu, 159 ve Francii a 113 v Itálii. Svatý stolec organizaci dodal informace ohledně více než 150 zločinech z nenávisti namířených vůči křestanům v Evropě.
Celkové číslo všech takových incidentů je ale pravděpodobně vyšší, než jaké uvádí tato data, protože pouze 11 z 57 států OBSE poskytlo informace ohledně zločinů z nenávisti vůči křesťanům.
Madeleine Enzlberger, předsedkyně Observatoře pro nesnášenlivost a diskriminaci vůči křestanům (OIDACE) ve Vídni, uvedla, že v mediální a politické sféře „je nenávist vůči křesťanům jen stěží vnímána jako stále zjevnější společenský problém“.
„Zpráva OBSE odráží pouze část tohoto trendu, který naše organizace dokumentuje léta, a přesto je hlasitým upozorněním na lhostejnost a módní urážení křesťanů,“ dodala.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Zde uvádíme některé ze zločinů z nesnášenlivosti spáchaných vůči křesťanům, které byly zdokumentovány Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě:
Nekontrolovaný vandalismus v Polsku ze strany potratových aktivistů
Podle údajů OBSE je nárůst zločinů z nenávisti proti křesťanům v Polsku z velké části způsoben „řadou incidentů zaměřených na katolickou církev kvůli jejímu postoji k potratům“. Ty zahrnovaly více než 100 případů graffiti na majetku katolické církve, z nichž mnohé obsahovaly protikřesťanská hesla. Další katolické kostely byly vandalizovány symboly LGBT.
Aktivisté za práva žen v noci v říjnu 2020 poničili černou barvou pomník nenarozeným dětem na polském katolickém hřbitově. Zpráva dále uvádí, že potratoví aktivisté ve stejném měsíci na hřbitově také poničili kříž připomínající oběti nacismu.
SOUVISEJÍCÍ – V Nigérii bylo uneseno více než 60 členů baptistické církve
Lidé modlící se před katolickou katedrálou byli napadeni aktivisty za práva žen, kteří házeli lahve, kameny a petardy, přičemž zranili několik věřících.
Ve Španělsku byl na Mezinárodní den žen v roce 2020 vandalizován klášter a čtyři další kostely. V klášteře skupina protestujících za práva žen narušila mši protikřesťanskými hesly.
Žhářské útoky na katolické kostely
Ve Francii, Německu, Španělsku a Itálii došlo k řadě žhářských útoků na katolické kostely.
V jednom případě v Německu byl v katolickém kostele dezinfekční prostředek vylit na lavice a poté zapálen. Katolická katedrála ve Francii byla také vandalizována exkrementy pachatelů, kteří se pak v únoru 2020 pokusili kostel zapálit. Při dalším žhářském útoku ve Francii v říjnu 2020 deset maskovaných osob přitlačilo auto ke kostelu, pak ho zapálili, a způsobili tak značné škody. Ve Švýcarsku byla v březnu 2020 zapálena půda katolického kostela s varhanami.
Zločiny z nenávisti a sociální sítě
Katolickým kněžím ve Španělsku byly prostřednictvím sociálních sítí v listopadu 2020 zaslány výhrůžky smrtí. V Polsku se na sociálních sítích šířil obrázek zobrazující zastřeleného kněze spolu s protikatolickými urážkami. Muž, který v Itálii konvertoval ke křesťanství, obdržel v listopadu 2020 také výhrůžky smrtí prostřednictvím sociálních sítí. V jiných případech pachatelé své zločiny z nenávisti sdíleli na sociálních sítích. Aktivisté za práva žen v Polsku se natočili, jak házejí vajíčka do katolického kostela, a v říjnu 2020 to zveřejnili na sociálních sítích.
Násilné útoky proti křesťanům
Navzdory koronavirovým opatřením, která mnoho lidí v roce 2020 držela v sociální izolaci, byly stále hlášeny násilné útoky na křesťany, i když méně než v roce 2019. Tři lidé byli zabiti při útoku nožem v bazilice Notre-Dame ve francouzském Nice v říjnu 2020. Kněz známý svou oddaností pomoci migrantům a lidem bez domova byl Tunisanem v září 2020 ubodán k smrti poblíž své farnosti ve městě Como v Itálii. Ve Spojeném království byl v červnu 2020 katolický kněz napaden dvěma muži v kostele a utrpěl zranění žeber. Další katolický kněz ve Spojeném království byl v říjnu 2020 fyzicky napaden v katedrále během pohřbu. Kněz ve Španělsku byl hospitalizován v září 2020 poté, co byl v kostele bodnut, a katolický kněz v Polsku byl v říjnu 2020 několikrát bodnut do břicha.
Autor: TZ ČBK Datum: 20. listopadu 2021 Foto: Pixabay – ilustrační
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.