Po vítězství v New Hampshire se evangelikálové připravují na další Trumpovu nominaci

Poté, co bývalý prezident Donald Trump v úterý v New Hampshire porazil bývalou guvernérku Jižní Karolíny Nikki Haleyovou, se možná brzy dočkáme výsledku republikánských primárek, který mnozí očekávali.

„Tento souboj se konsolidoval rychleji než kterýkoli jiný, který si pamatuji,“ řekl pro Christianity Today Dan Darling, ředitel Landova centra pro spoločenskou angažovanost při Jihozápadním baptistickém teologickém semináři. „Připadá mi to trochu jako kandidatura úřadujícího prezidenta.“

SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Pár poznámek k Trumpovi

Haleyová překonala početné pole uchazečů o prezidentský úřad, ale po druhém místě ve státě New Hampshire může její neúspěšné kampani brzy dojít dech, tvrdí političtí analytici.

„New Hampshire má mnohem umírněnější a mnohem méně věřící voliče než Jižní Karolína, a přesto nevyhrála,“ řekl Kyle Kondik, volební analytik z Centra pro politiku na Virginské univerzitě. „Pointa je, že si myslím, že v New Hampshire potřebovala uspět, aby prokázala širší oblíbenost mezi základním republikánským elektorátem.“

V New Hampshire si vedla dobře také u vysokoškoláků a u voličů, kteří se sami identifikují jako umírnění a nezávislí. Téměř 9 z 10 voličů v New Hampshire, kteří se považují za „velmi konzervativní“, však podpořilo Trumpa, zjistil průzkum veřejného mínění provedený deníkem The Washington Post. A 70 procent bílých evangelikálních křesťanů volilo Trumpa.

Magazín Christianity Today píše, že Trump získal v prezidentských volbách v letech 2016 a 2020 podporu výrazné většiny bílých evangelikálních voličů, ale jeho popularita zároveň zvýšila ideologické rozpory uvnitř církví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Tags: ,,

4 Komentáře

  1. Takhle to LGBTQAIDS+, Green Deal, Great Reset, migraci, válečné konflitkty a odnárodnění nevybudujeme. Je na čase zrušit volby a zahájit kooptace politiků těmi současnými. V některých církvích s tím mají zkušenosti a říkají tomu teokracie.

    Odpověď
  2. to Petr Kartouz

    Co myslíte, měla by církev znovu propagovat tresty smrti upálením za homosexualitu? Měla by lesby považovat za čarodějnice a zatočit s nimi stejným způsobem? 🙂

    Odpověď
  3. Co by měla nebo neměla Vaše církev znovu propagovat se musíte rozhodnout sami. Pokud žádáte můj poradní hlas, pak nikoliv. Zatím to ale vypadá, že jste se vydali směrem opačného extrému.

    Odpověď
  4. To pan Kartouz

    Mám za to, že není potřeba vidět za vším tématiku LGBT, migraci a další. Tomuto se článek nevěnuje, věnuje se volebním preferencím. 70 % pro Trumpa je špatná zpráva. Rušit volby není potřeba, ale je potřeba více vzdělávat křesťanské voliče, aby dokázali rozlišovat, kdy je někdo křesťanem a kdy jen brnká na nějakou tu křesťanskou strunu. U nás by těmi vzdělávacími pořady mohly být podcasty Lukáše Targosze Bůh v politice, zejména poslední díl, kde nabízí kritéria, dle kterých volit. Nevýhodou demokracie je, s tím s Lukášem souhlasím, že nevyhrává jedinec, který má nejlepší argumenty, ale ten, kdo více křičí. Křesťan by dle mého soudu přece jen měl mít rozlišovací schopnosti.

    Co se týče úvah o katolické církvi, domnívám se, že k opačnému extrému nesměřuje. Probíhá v ní diskuse i o tomto tématu, stanovisko církve se zatím nezměnilo. Za nevolí ohledně žehnání homosexuálním párům vidím pocit strachu a ohrožení a neporozumění tomuto pojmu. Smysluplné diskuse jdou víc do hloubky než jen na omezení se, že je někdo ten „liberál“ a někdo ten „konzervativec“. V církvi budou vždy různé proudy tíhnoucí více ke konzervativním řešením, nebo méně konzervativním, to je přirozený proces vývoje.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář