Dobrá Voda – Plzeňský kraj a Dolní Bavorsko otevřely 162 kilometrů dlouhou poutní Vintířovu stezku. Turisté a poutníci si mohou projít devět jednodenních etap o délce 14 až 23 kilometrů, na nichž jsou místa spjatá se středověkým mnichem. Stezka, na níž teď oba regiony vysázejí 100 speciálně naroubovaných jabloní pro poutníky a doplní ji sochami, lavičkami a informačními tabulemi, vede z německého Niederalteichu přes Rinchnach a na české straně přes Dobrou Vodu u Hartmanic do Blatné. ČTK to řekla krajská radní Marcela Krejsová (ODS).
„Větší část (pět etap) vede u nás. Stezka by měla prohloubit kontakty mezi Čechy a Bavorskem. Vede lesy a krásnou přírodou. Lidé na Šumavě chodí pořád po stejných trasách. Je fajn hledat nová témata a nové trasy,“ uvedla. Už je vyznačená, jsou hotové mapy, mobilní aplikace a edukativní programy a komiks. U kostela v Mouřenci bude zřejmě ještě instalována skleněná Vintířova socha v životní velikosti. Na české straně jsou součástí stezky i menší okruhy pro rodiny s dětmi. Podle Suzany Wagnerové, ředitelky společnosti Arberland Regio na podporu cestovního ruchu, jde o turistickou a poutní stezku, která má na obou stranách hranice podtitul Nekonečný relax.
SOUVISEJÍCÍ – Poutníci jdou z Polska do Skotska za klimatickou nespravedlnost
„Vytvořili jsme novou expozici svatého Vintíře v Muzeu Šimona Adlera na Dobré Vodě, která se pyšní tím, že u nás Vintíř žil. Vede tam nová stezka, kudy chodil. Přitáhne to k nám spoustu turistů a má velký význam pro spolupráci Čechů a Němců,“ řekl starosta Hartmanic Pavel Valdman.
Podle Krejsové byl Vintíř vlastně první česko-německý diplomat, který spojoval lidi a rozdával smíření a lásku. Pocházel z vládnoucího šlechtického rodu, který věnoval část majetku řádu benediktinů, a rozhodl se, že bude konat dobro. „Svatý Vintíř je fenomenální historická postava Šumavy a Bavorského lesa, který se v 50 letech vzdal světské kariéry a rozhodl se pro duchovní dráhu v místě, kde bude mít jeho působení největší vliv na vzájemné vazby v území,“ řekl Zdeněk Svoboda, historik a památkář z Kašperských Hor.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
„Patří k vzorům, které potřebujeme. Je označován jako budovatel mostů a sítí. Měl hodně kontaktů od Durynska po Prahu. A ty sítě udržoval a upevňoval pro lidi,“ řekla Elisabeth Simonová, ředitelka Lidové akademie sv. Vintíře v Niederalteichu. Anna Svobodová, památková pedagožka ze Sušice, se snaží přiblížit Vintířovu osobnost žákům druhého stupně a středoškolákům, kteří se ve svém věku zabývají otázkou, kam se v životě vydat dál. „Vznikl motivační komiks o rozdílu mezi poutníkem a poustevníkem a myšlenková mapa,“ řekla.
„Pouť umožňuje to, po čem v naší uspěchané, digitální, anonymní výkonnostní společnosti touží stále více lidí – přerušit, přijít k sobě, uklidnit duši a najít znovu to podstatné v životě,“ řekla Helga Grömerová, kontaktní osoba pro poutníky, která vysadila v Rinchnachu první třímetrovou jabloň.
„Když stezku procházíte, tak máte zvláštní pocit, že cítíte svatého Vintíře i jeho myšlenky. Člověk jde potichu a tím vzniká jiný vztah k té krajině a prostoru. Když se modlíte vedle stáda krav, tak máte pocit, jako by stádo zpívalo s vámi,“ řekl poutník Alois Hödl.
Oba regiony otevřely stezku k 976. výročí úmrtí sv. Vintíře, německého benediktinského mnicha a zakladatele kláštera v Rinchnachu. „Na trase teď vysadíme 25 jabloní, aby se poutníci mohli občerstvit a zpříjemnit si pouť,“ řekla Krejsová. Na české straně, kde bude mít stezka pět relaxačních míst, prochází přes Prášily, Hartmanice, Sušici, Horažďovice a Chanovice do Blatné, odkud je možné po koridoru evropské poutní cesty Via Nova dojít až do Prahy, kde je sv. Vintíř v Břevnovském klášteře pochován.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 25. října 2021 Foto: Pixabay – ilustrační