Píseň Zpívej haleluja Pánu se stala hymnou protestů v Hongkongu

Hongkong – Modlitby a křesťanská píseň Zpívej haleluja Pánu se v posledních dnech staly společným prvkem masivních demonstrací v centru Hongkongu.

V posledních deseti dnech se do ulic několikrát vydaly až dva miliony lidí, aby se postavili proti přijetí zákona, který by usnadnil vydání lidí do Číny. Velká demokratická vlna protestů donutila parlament zastavit plány, které jsou považovány za kapitulaci čínské vládě.

Hongkong má více svobody slova a náboženské svobody než Čína. Tisíce křesťanů se tak připojily k pokojným protestům. Někteří z nich začali zpívat křesťanskou píseň „Zpívej haleluja Pánu“, poklidnou melodii, která se pomalu stala neoficiální hymnou protestů.

Videa na sociálních médiích ukazují, jak lze píseň slyšet na různých místech, kde se konají protesty. Křesťané patří mezi hlavní protestní hlasy za větší demokracii. Protesty veřejně podpořilo několik vlivných evangelikálních církví, tak i katoličtí představitelé.

Nedělního pochodu, který byl největší manifestací v historii Hongkongu, se masově účastnili katolíci, včetně kněží a misionářů v čele s emeritním biskupem města kardinálem Josephem Zen Ze-kiunem. Na základě novely zákona by podezřelé osoby pocházející z Hongkongu mohly být souzeny v kontinentální Číně a jejich extradice by byla daleko snažší. Odpůrci nového zákona zdůrazňují, že by byl hřebíkem do rakve hongkongské autonomie a  de facto by legalizoval únosy kritiků Pekingu tajnými agenty a jejich vyvážení do Číny. Zákon ohrožuje jak disidenty a sociální aktivisty, tak podnikatele.

Hongkong, oficiálně Zvláštní administrativní region Hongkong, patřil až do roku 1997 pod Britskou správu. Po vypršení devadesátidevítileté smlouvy o držení města se stal součástí Čínské lidové republiky. Na dalších 50 let mu však byla zajištěna jistá autonomie. V současnosti se řídí zásadou “jeden stát, dva systémy”.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

.

-mn-  Foto: Twitter.com

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář