Praha . Prezident Miloš Zeman čtvrtečním příletem do Pekingu zahájil pátou návštěvu Číny. Poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda na své stránce v té souvislosti připomenul, že v Bruselu se na posledním hlasování před připravovanými volbami v květnu přijalo usnesení „o Číně, zejména o situaci náboženských a etnických menšin.“
„Je to stručné, ale smutné čtení, nicméně jako doprovodná informace k již páté cestě českého prezidenta do jím tak obdivované Číny stojí za pozornost. Z textu mimo jiné nepřímo vyplývá, že nedávno halasně oznamovaná dohoda mezi Vatikánem a Čínou se zjevně míjí účinkem,“ píše Svoboda.
Dále uvedl, že na základě získaných informací „čínský režim v poslední době výrazně přitvrzuje v postupu proti Tibeťanům, Ujgurům, Kazachům, křesťanům, skupině Falun Gong a mnohým dalším. Převýchovné koncentrační tábory, demolice kostelů, mizení lidskoprávních aktivistů, to vše patří k masově užívaným praktikám čínského režimu,“ konstatuje lidovecký europoslanec ke zhoršené situaci v oblasti náboženské svobody a lidských práv v této komunistické zemi.
Zároveň si ale uvědomuje, že o těchto tématech zřejmě Miloš Zeman mluvit nebude a byl by překvapen, kdyby tato agenda byla součástí jeho návštěvy.
Kardinál Zen kritizuje smlouvu mezi Vatikánem a Čínou
Kardinál Joseph Zen v listopadu napsal papeži Františkovi dopis, kde podrobně popsal utrpení katolíků v Číně od doby, kdy Vatikán podepsal dohodu s komunistickou vládou.
Emeritní kardinál, který se narodil v Šanghaji, uvedl, že čínští křesťané jsou rozhněvaní, protože Vatikán podepsal s Čínou dohodu o jmenování biskupů. „Řekli, že úředníci je přinutili, aby se připojili k čínské vlastenecké asociaci, a nutí je získat kněžský certifikát,“ řekl kardinál Zen médiím.
Vzhledem k tomu, že dohoda není veřejná, legitimní katoličtí duchovní nevědí, co chce František dělat. „Někteří kněží uprchli a někteří zmizeli, protože nevědí, co mají dělat a jsou rozčileni. Dohoda není zveřejněna a nevědí, zda to, co říkají úředníci, je pravda, nebo ne,“ řekl Zen. Domnívá, že vládní zásah do církve znamená, že k udržení víry musí církev zůstat oddělená od státu.
Zavřený tisícičlenný sbor
Součástí rostoucího pronásledování bylo uzavření známého církevního sboru v Pekingu po vstupu dvaceti vládních a policejních úředníků, kteří požadovali od členů slib, že se už nikdy nebudou setkávat na bohoslužbách.
Sbor Shouwang je podle The Christian Post jedním z nejvýznamnějších mezi neregistrovanými sbory ve městě a bohoslužeb se zúčastňovalo více než 1000 lidí.
V červenci podepsalo v Pekingu nejméně 34 sborů společné prohlášení pro představitele čínské komunistické strany, kde odsoudili, co nazývají pokračující a zhoršujícími se zákroky proti věřícím.
Čína se řadí k 27 nejhorším státům na světě, pokud jde o pronásledování křesťanů. Toto hodnocení odráží rostoucí uplatňování nařízení o svobodě vyznání v Číně, které je nyní mnohem tvrdší.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Foto: Facebook – Pavel Svoboda
3 Komentáře
Karel Konečný
Já myslím, že by pan prezident měl odpočívat někde v lázních, a jistě by mu to prospělo.
Konečný Fr.
Merkelová byla v Číně asi 8x a pochybuji, že tam byla kvůli lidským právům. Takže Zeman se chová jako ostatní.
Majo
Mal by sa predsa chovať inak – je to prezident, ktorý podporuje Izrael, chválený mnohými kresťanmi, tak prečo sa kresťanov v Číne Zeman nezastane?