Parlament australského státu Viktorie zakázal poslancům nosit palestinské šátky

Sydney – Australský stát Viktorie dnes zakázal poslancům na půdě parlamentu nosit kefíje – tradiční arabské šátky, které se staly symbolem Palestiny. Představitelé strany Zelených požádali o vysvětlení poté, co jim bylo nařízeno během zasedání šátky sundat. Obě komory parlamentu se shodly, že kefíje jsou politickým symbolem, který poslanci nesmí mít na sobě. Informovala o tom stanice BBC.

Tímto rozhodnutím se zákonodárný sbor Viktorie stal jedním z mála na světě, kde jsou palestinské šátky zakázané. Předseda horní komory Shaun Leane ve středu požádal čtyři poslance Zelených, aby si šátky sundali. Šéfka strany Ellen Sandellová vznesla dotaz, zda jde o jednorázový krok, nebo trvalý zákaz. „Politické propriety ani odznaky na půdu parlamentu nepatří. Mé rozhodnutí trvá,“ uvedla v reakci předsedkyně dolní komory Maree Edwardsová.

SOUVISEJÍCÍSkupina židů přinesla na Chrámovou horu vlajku Izraele, Jordánsko to odsoudilo

Podle Sandellové ale doplňky na vyjádření podpory různým politickým cílům nosí většina poslanců. „Jeden z poslanců na sobě má odznak se žlutou stužkou, což lze považovat za vyjádření podpory Izraeli. Další mají duhové odznaky (na podporu LGBT),“ uvedla Sandellová. Předsedkyně dolní komory odmítla reagovat s tím, že bližší informace lze získat v její kanceláři.

Poslanec David Southwick místním médiím řekl, že jeho žlutou stužku na vyjádření solidarity s Izraelci unesenými Hamásem nelze s šátky kefíja „ani srovnat“.

„Na výročí nakby parlament Viktorie zakázal kefíje. Je to takřka jediný parlament na světě, co k tomuto kroku přistoupil,“ napsala na platformě X poslankyně Zelených Gabrielle de Vietriová. Takzvanou nakbu (katastrofu) si Palestinci připomínají každý rok na den vzniku Izraele v roce 1948. Po vzniku židovského státu muselo své domovy opustit na 750.000 Palestinců.

Kefíja zřejmě pochází od arabských beduínů. Černobílá varianta kefíje se podle BBC stala palestinským symbolem během třicátých let.

Izrael minulý rok v říjnu zahájil vojenskou operaci v Pásmu Gazy poté, co ho napadlo palestinské teroristické hnutí Hamás. Při útoku Hamásu 7. října přišlo o život 1200 Izraelců, dalších 252 jich bylo uneseno. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy Izrael v probíhajícím konfliktu zatím zabil více než 35.000 Palestinců.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. května 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář