Pardubický kostel sv. Bartoloměje bude mít historický šedookrový nátěr

Pardubice – V Pardubicích končí první etapa oprav fasády kostela svatého Bartoloměje, v němž je pohřbený Vojtěch z Pernštejna. Vrátí se mu šedookrový nátěr z období před více než 100 lety. Dělníci brzy rozmontují lešení, které obklopuje čelní stranu památky. Římskokatolická církev bude opravy dělat postupně, protože vyjdou na 20 milionů korun, uvedl kraj v tiskové zprávě.

„O havarijním stavu této kulturní památky víme od roku 2023, projektant vyčíslil nutné náklady na opravy na 20 milionů korun. Farnost proto rozdělila projekt na etapy a shání peníze postupně. Letos pomohl Pardubický kraj třemi miliony korun, aby se opravily hlavně ty části, které mohly ohrozit příchozí,“ řekl krajský radní Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj/lidovci).

SOUVISEJÍCÍ Želivský klášter připomene odkaz Josefa Toufara, Víta Tajovského a Karla Vrány

Ve špatném stavu byla například socha Krista na kříži v horním štítu kostela. Vyrobena byla z římského cementu a už se začínala rozpadat. A nebyla jediná, která potřebovala obnovu.

První fáze opravy fasády zahrnovala západní štít a průčelí předsíně včetně restaurování vstupního portálu a umělecké výzdoby. Restaurátoři postupně očistili kamenné prvky, skleněné mozaiky a sochařskou výzdobu. V mnoha případech bylo nutné poškozené části sanovat, zakonzervovat a domodelovat chybějící části.

Z archivní dokumentace a analýzy omítek odborníci zjistili, že v době celkové rekonstrukce a přístavby západní předsíně v roce 1912 byl kostel opatřen omítkami v šedohnědém odstínu malty. Práce se tehdy prováděly podle návrhu Bóži Dvořáka.

„Nepůvodní žlutobílá barevnost pochází z oprav fasády v 80. letech 20. století. V souladu s názorem pracovníků památkové péče je nový nátěr přizpůsoben vzhledu stavby ze začátku 20. století, a proto bude pojetí fasády jednobarevné a odstín bude laděn do šedookrově pískové barvy. Výsledný výraz bude působit více uceleně a klidně a bude v souladu s původním architektonickým záměrem,“ řekl architekt Lukáš Pavlík ze studia Med Pavlík architekti.

Kostel stojí na místě bývalého románského sídla cyriaků vypáleného husity. Vybudoval ho Vilém z Pernštejna v letech 1507 až 1514 v pozdně gotickém stylu. Jeho kamenicky zdobný portál do Kostelní ulice z roku 1519 je jednou z prvních významných renesančních památek v Čechách. Na čestném místě v kostele je umístěn mramorový náhrobník nad hrobkou Vojtěcha z Pernštejna, který zemřel v roce 1534.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář