Papež v Thajsku vyzval k náboženské soudržnosti

Bangkok – Papež František při své návštěvě Thajska vyzval k soudržnosti mezi vyznavači různých náboženství. Jen takovým způsobem je možné vyřešit konflikty, prohlásila hlava katolické církve na dnešním mezináboženském setkání v Bangkoku. Do Thajska, které je převážně buddhistickou zemí, přicestoval papež ve středu.

„Svět čelí složitým problémům, jako je globalizace a její dopady na společnost. Rychlý pokrok provází bída, konflikty, migrace a hlad. Tyto skutečnosti nám připomínají, že žádný region ani část lidstva si nemohou myslet, že budou žít odděleně od druhých a nebudou jimi ovlivňovány. Je pryč doba, kdy bylo možné se izolovat,“ uvedl podle agentury DPA papež na schůzce, jíž se kromě křesťanů zúčastnili i představitelé buddhistické, islámské a hinduistické víry.

„Dialog by se měl utvářet v duchu bratrské solidarity pomáhající skoncovat s otroctvím, které přetrvává i v dnešních dnech, především v důsledku obchodování s lidmi,“ podotkl papež.

Nejvyšší představitel katolické církve přitom varoval před tendencí „diskreditovat hodnoty místních kultur a snažit nastolit jediný správný model“.

Vyznavači katolické víry představují v Thajsku méně než jedno procento obyvatelstva, jejich vztahy s většinovými buddhisty jsou ale v současné době dobré. Papež František si nicméně posteskl, že pro mnoho Thajců je křesťanství „náboženství cizinců“. „To by nás mělo přimět hledat způsoby, jak mluvit o víře v místním dialektu, jako matka zpívá dítěti ukolébavky,“ řekl papež, který od začátku svého pontifikátu zdůrazňuje, že katolická církev se má rozrůstat díky své přitažlivosti, nikoli obracením lidí na víru.

Na předměstí Bangkoku papež dnes navštívil svatyni postavenou na počest thajského kněze, který zemřel v roce 1944 ve vězení na tuberkulózu a je považován za mučedníka. Na programu má také mši pro mladé v místní katedrále. V sobotu papež odletí na druhou část své asijské cesty do Japonska.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 22. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Papež je stále statečným, odvážným a nesmlouvavým zvěstovatelem celosvětového vzájemného porozumění a tolerance všeho a všech. Jde ještě dál, než šel Kristus. Ten oznámil, že nepřišel na zem uvést pokoj, ale meč. Papež za nás všechny správně odhalil, že tuto neradostnou zvěst nebo také konfrontaci, lze obejít vzájemnou domluvou, čímž ve skutečnosti vlastně popřel význam evangelia, jeho skutečný smysl a povolání jej zvěstovat. No, není ten katolicismus nakonec opravdu přitažlivý?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář