Brusel – Za jásotu tisíců lidi a skandování „Papa Francesco“ dorazil dnes dopoledne papež František na zaplněný stadion krále Baudouina v Bruselu. Při mši pod širým nebem se odchýlil od připravené homílie a vyzval k potrestání kněží, kteří se dopustili sexuálního zneužívání. Reagoval tak na kritiku katolické církve, která v Belgii zněla po celou jeho třídenní návštěvu v zemi. Na konci mše oznámil, že bude usilovat blahořečení krále Baudoina za jeho postoje proti potratu. Odpoledne František z Belgie odletěl.
„Zlo musí být odhaleno. I když se skrývá, vyjde nakonec najevo a bude známo, jako od těch odvážných obětí, které sdílely své příběhy,“ řekl papež za potlesku přítomných. „Ti, kteří se dopustili sexuálního zneužívání, budou souzeni, ať již jde o kněze či biskupy,“ dodal a zkritizoval rovněž ty, kteří podobné zločiny zakrývají. Jak poznamenala agentura AP, papež se od připravené homílie odchýlil v reakci na páteční setkání se 17 oběťmi zneužívání.
SOUVISEJÍCÍ – Papež v Bruselu poděkoval lidem, kteří pomáhají obětem zneužívání v církvi
Následně rovněž papež blahořečil španělskou řeholnici Anu de Jesús, zakladatelku klášterů ve Španělsku, Francii a Belgii. Jeho slovům naslouchalo asi 39.000 přítomných z Belgie, Německa, Nizozemska, ale také řady dalších zemí. Přímo na stadionu byli rovněž všichni členové belgické královské rodiny, bývalý král Albert s manželkou Paolou i současný panovník Philippe a královna Mathilde a jejich děti.
Mše byla posledním bodem třídenní návštěvy hlavy katolické církve v Belgii, kterou doprovázela neobvyklá vlna kritiky. V pátek za přítomnosti papeže zkritizoval katolickou církev za případy sexuálního zneužívání i za snahy o jejich ututlání belgický premiér Alexander De Croo. Silná slova ale tehdy použil ve své řeči i belgický král Philippe, který žádal, aby církev „neustále“ pracovala na odčinění svých zločinů a pomohla „obětem uzdravit se“.
Papež na vlnu rozhořčení zareagoval, když v projevu na zámku Laeken řekl, že se katolická církev „musí stydět a žádat o odpuštění“ za sexuální násilí spáchané duchovními v Belgii na nezletilých. „Církev se musí snažit vyřešit tuto situaci s křesťanskou pokorou a udělat vše pro to, aby se to už neopakovalo,“ řekl papež ve vystoupení před belgickými představiteli.
Na konci dnešní mše papež oznámil, že po návratu do Vatikánu bude usilovat o blahořečení krále Baudouina. Jako důvod uvedl jeho „odvahu dočasně abdikovat, aby nemusel podepsat vražedný zákon“. Papež tím připomněl událost z března a dubna roku 1990, kdy král abdikoval, protože odmítal podepsat zákon, který legalizoval umělé přerušení těhotenství. Kvůli tomu zákon podepsala vláda. Ta pak svolala parlament, který Baudouina znovu instaloval na trůn. Král vládl pak až do své smrti 31. července 1993.
Cestou nazpět do Vatikánu papež v letadle před novináři uvedl, že belgický král prokázal odvahu, když odmítl zákon podepsat. „Potrat je vraždou,“ dodala hlava katolické církve, která přerušení těhotenství odmítá dlouhodobě. „A lékaři, kteří se tomu propůjčují, dovol mi ta slova, jsou vrazi,“ řekl novináři papež podle přepisu zveřejněného Vatikánem.
Kvůli názorům na roli žen ve společnosti si pak v sobotu papež vyslechl kritiku i ze strany Katolické univerzity v Lovani.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 29. září 2024 Foto: Wikimedia Commons