Vatikán/Káhira – Papež František informoval na sociální síti Twitter o telefonátu s šejkem al-Tajíbem, vrchním imámem univerzity al Azhar. “Potvrzujeme svou podporu mezilidskému bratrství jako řešení k odstranění násilí, diskriminace a nenávisti ve jménu náboženství, které však s náboženstvím nijak nesouvisejí”, shrnuje papežovo poselství telefonickou konverzaci.
V arabském a anglickém tvítu papež František hovoří o potěšení z hovoru se “svým bratrem, šejkem al Tajíbem”, který ze své strany krátce poté na svém twitterovém účtu rovněž vyslovil “trvalou podporu mezilidskému bratrství jako nástroji potírajímu násilí, diskriminaci a nenávist”.
Vrchní imám Al Tajíb odsoudil útok ve Francii
Na mezináboženském setkání na římském Kapitolu zazněla také slova vrchního imáma a šejka z Al-Azhar, Ahmeda Al-Tajíba, který se vyjádřil i k nedávné brutální vraždě Samuela Patyho.
Tento středoškolský učitel, shodou okolností také člen židovské obce, byl bestiálně zavražděn stětím hlavy poté, co byl nejprve na sociálních sítích osočován a bylo mu vyhrožováno smrtí, protože ukázal studentům karikaturu z časopisu Charlie Hebdo, ačkoli se s jejím obsahem nijak neztotožňoval, ba naopak. Vražda vyvolala v Francii velké manifestace odporu a solidarity.
Poselství přední autority sunnitského islámu přečetl v Římě Mohamed Abdelsalam Abdellatif, generální sekretář Výboru pro mezilidské bratrství: „Jakožto šejk Al-Azhar prohlašuji před Všemohoucím Bohem, že sebe i předpisy islámského náboženství a nauku proroka Mohameda – boží pokoj a požehnání s ním – separuji od tohoto hříšného zločinu a od všech, kteří sledují tuto zvrácenou a pomýlenou ideologii. Současně potvrzuji, že inzultovat náboženství a zneužívat posvátné symboly pomocí sloganů o svobodě vyjadřování je forma intelektuální obojakosti a výslovná pobídka k nemravnosti. Onen terorista a jeho lidé nereprezentují Mohamedovo náboženství,“ stojí mimo jiné v prohlášení sunnitského vrchního imáma z Al Azhar, Ahmeda Al-Tajíba, které zaznělo v úterý na římském Kapitolu.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 21. listopadu 2020 Foto: screenshot YouTube – papež a Al Tajíb