Vatikán – Papež František dnes ještě zesílil svou dosavadní kritiku válečného tažení Izraele v Pásmu Gazy, když humanitární situaci na tomto izolovaném palestinském území označil za „velmi vážnou a ostudnou“. Informuje o tom agentura Reuters. Izrael vede v Gaze už 15 měsíců válku proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v odvetě za masakr v izraelském pohraničí z října 2023.
Papež ve výročním projevu k diplomatům, který jeho jménem přednesl jeden z jeho pobočníků, zjevně narážel také na častá úmrtí kojenců na podchlazení v zimním období v Pásmu Gazy, kde není téměř žádná elektřina.
SOUVISEJÍCÍ – Papež jmenoval poprvé do úřadu vatikánského prefekta ženu
„V žádném případě nemůžeme akceptovat bombardování civilistů,“ píše se podle Reuters v textu projevu. „Nemůžeme se smířit s tím, že mrznou děti, protože byly zničeny nemocnice nebo byla zasažena energetická síť země,“ uvedl papež dále.
Osmaosmdesátiletý František byl projevu přítomen, ale o jeho přečtení požádal svého pomocníka, neboť se zotavuje po nachlazení, poznamenal Reuters.
Františkovy výroky o Gaze byly součástí projevu k vyslancům ze 184 zemí akreditovaným ve Vatikánu, který bývá někdy označován jako papežův projev „o stavu světa“. Mezi přítomnými byl i izraelský velvyslanec u Svatého stolce.
František, hlava římskokatolické církve, k níž se na celém světě hlásí na 1,4 miliardy lidí, si obvykle dává pozor, aby se nestavěl na některou ze znepřátelených stran stávajících konfliktů. Od začátku války v Pásmu Gazy nicméně apeluje na mezinárodní společenství, aby pomohlo ukončit násilí, a opakovaně vyzývá k navýšení humanitární pomoci pro civilisty i k propuštění izraelských rukojmích. V poslední době se také začal vyjadřovat kritičtěji ke způsobu vedení izraelské vojenské kampaně.
Ve své knize ke katolickému svatému roku 2025, která vyšla v listopadu v Itálii a latinskoamerických zemích, se František v jedné z pasáží vyjadřuje i k situaci v Gaze. „Podle některých expertů to, co se děje v Gaze, má znaky genocidy. Mělo by to být pečlivě prošetřeno,“ uvedl papež v knize. Izrael obvinění z genocidy v Pásmu Gazy odmítá.
Válku v Gaze rozpoutal Hamás 7. října 2023 útokem na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zavraždili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 osob unesli jako rukojmí. Následná izraelská vojenská reakce zničila velkou část hustě zastavěného Pásma Gazy masivním bombardováním a vyžádala si už životy více než 46.000 Palestinců. Bilance obětí, kterou denně zveřejňují úřady spravované Hamásem, nerozlišuje mezi ozbrojenci a civilisty, těch je ovšem většina, což připouští i Izrael. Na 1,9 milionu z původních 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy navíc muselo opustit domovy; velká část z nich se tísní v malé „humanitární zóně“, kde přežívají v katastrofálních podmínkách a kde podle úřadů OSN také není bezpečno.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 9. ledna 2025 Foto: Wikimedia Commons