Vatikán/Čína – Papež František dal souhlas s prodloužením prozatímní dohody, která se zabývá otázkou jmenování katolických biskupů v Číně. S odvoláním na zdroje z Vatikánu to v pondělí uvedla agentura Reuters. Vatikán teď čeká na oficiální stanovisko Pekingu. Vůli Vatikánu prodloužit smlouvu o další dva roky potvrdil vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin.
„Naším úmyslem je smlouvu prodloužit a pokračovat ve zkušebním režimu jako v posledních dvou letech,“ uvedl kardinál Parolin. Cílem dohody je podle něj zlepšit život katolické církve v Číně a umožnit tamní církvi udržovat vztahy se Svatým stolcem.
Čína souhlas s prodloužením smlouvy zatím nedala. Čínské ministerstvo zahraniční dnes uvedlo, že se vztahy s Vatikánem zlepšily a že Čína chce na této cestě pokračovat. Peking by měl sdělit své oficiální stanovisko do konce října, kdy dohodě z roku 2018 končí platnost.
Vatikán stojí o prodloužení smlouvy v původním znění a beze změn. Někteří asijští katolíci se však obávají, že Čína bude na Vatikán tlačit, aby byl do dohody zahrnut i Hongkong. Vatikán je také jedinou evropskou zemí, která udržuje oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem.
„Vatikán nás opakovaně ujišťoval, že dohoda o biskupech s Čínou má náboženský a nikoliv diplomatický rozměr,“ uvedl ministr zahraničí Tchaj-wanu Joseph Wu.
Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem byly dlouho napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s církevním státem diplomatické styky a v roce 1957 založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, která papeže uznává. Její členové jsou ale často vystaveni perzekuci ze strany úřadů. Celkově se v Číně hlásí ke katolické víře přes 12 milionů lidí.
Text dohody mezi Vatikánem a Čínou nebyl nikdy zveřejněn. Podle dostupných informací papež získal právo jmenovat čínské biskupy, Peking si ale v této oblasti ponechal právo veta. Díky dohodě byl v srpnu 2019 poprvé vysvěcen biskup se souhlasem papeže i čínských úřadů. Podle kritiků, mezi které patří i hongkongský kardinál Joseph Cen Ce-kchiun, ale dohoda nevedla ke konci pronásledování katolíků v Číně.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 15. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán