Kinshasa – Papež František si v Kongu vyslechl příběhy o zabíjení a znásilňování, které s ním sdíleli přeživší konfliktu na východě země, kde působí několik milic včetně povstalecké skupiny M23. Lidé vyprávěli, čím si prošli, a následně položili před kříž předmět, který pro daného člověka utrpení symbolizuje, píše agentura Reuters. Papež přiletěl do Konga v úterý, v pátek se vydá do Jižního Súdánu.
„Je příšerné být svědkem takové scény. Nikdy mě to neopouští. V noci nemůžu spát. Je těžké snažit se porozumět takové krutosti a brutalitě, která je skoro zvířecí,“ řekl papeži šestnáctiletý Ladislas Kambale Kombi z vesnice v provincii Severní Kivu ve východním Kongu. Následně před kříž položil mačetu. Milice mu před očima sťaly a na kusy rozřezaly otce a unesly jeho matku; Kombi tak zůstal sám se dvěma mladšími sestrami.
SOUVISEJÍCÍ – Papež v Kongu vyzval ke vzájemnému odpuštění a ukončení konfliktu v zemi
Několik žen s papežem sdílelo trauma ze sexuálního násilí, jednou z nich byla Emelda M’karhunguluová. Tu v jejích šestnácti letech v roce 2005 unesli povstalci, kteří zaútočili na vesnici v Jižním Kivu, kde žila. V lesním táboře ji pak následující tři měsíce každý den znásilňovalo až deset mužů. Před kříž položila polovojenské oblečení podobné tomu, které na sobě měli její únosci. „Chceme jinou budoucnost. Chceme tuhle temnou minulost nechat za sebou… Požadujeme spravedlnost a mír,“ řekla papeži M’karhunguluová.
Sedmnáctiletá Bijoux Makumbi Kamalaová sdílela s papežem příběh o 19 měsících, které strávila v zajetí povstalců poté, co v roce 2020 zaútočili na její vesnici v Severním Kivu. Do doby, než se jí, tehdy už těhotné s dvojčaty, podařilo z tábora utéct, ji každý den znásilňoval velitel povstalců. Před papeže předstoupila s oběma dcerami, jednu nesla na zádech a druhou na břiše, popsala agentura Reuters. Před kříž položila malou podložku, symbol svého dřívějšího podrobení.
„Vaše slzy jsou i mými slzami. Vaše bolest je i mou bolestí. Každá rodina, která truchlí, nebo byla kvůli vypalování vesnic a dalším válečným zločinům nucená opustit svůj domov, všem přeživším sexuálního násilí a každému zraněnému dítěti a dospělému říkám: Jsem s vámi,“ řekl papež v emotivním projevu, ve kterém volal po ukončení násilí.
František v projevu také upozornil na vykořisťování a mluvil o polarizaci, v níž se proplétají etnické, teritoriální a skupinové prvky, a dodal, že svou roli hrají také spory o půdu a slabé instituce. „Přesto je to především válka, kterou rozpoutala neukojitelná chamtivost po surovinách a penězích, chamtivost, která pohání zbrojařský průmysl a vyžaduje nestabilitu a korupci,“ dodal papež, který dnes sloužil mši pod širým nebem na letišti v Kinshase. Podle úřadů se jí zúčastnil až milion věřících.
Východní Kongo je sužováno násilím, které souvisí s dlouhými a složitými následky genocidy v sousední Rwandě z roku 1994. Kongo obviňuje Rwandu z podpory povstalecké skupiny M23, která na východě země bojuje proti vládním jednotkám. Rwanda jakékoliv zapojení do konfliktu odmítá. Ozbrojený konflikt v Kongu podle odhadů OSN vnitřně vysídlil 5,7 milionu lidí a 26 milionů jich uvrhl na práh hladomoru.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 2. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační