Vatikán – Papež František se v sobotu poprvé setkal s hlavou Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (mormonská církev) Russellem Nelsonem. Informovala o tom agentura AP. Nelson má dnes zasvětit první chrám mormonské církve v Římě.
Vatikán o půlhodinové schůzce podrobnosti nepřinesl, pouze ji zveřejnil v seznamu papežových setkání, uvedla AP. Podle tiskové zprávy mormonů šlo o první schůzku hlav obou církví. Papež František a Nelson spolu hovořili mimo jiné o náboženské svobodě, rodině a mladých věřících.
„Máme mnoho společného, a ačkoliv rozdíly v doktríně existují, nejsou tak důležité jako věci, které nás spojují,“ komentoval schůzku Nelson, který papeže označil za skvělého muže. „Katolíci jsou šťastní lidé, když mají tak laskavého, starostlivého, láskyplného a schopného vůdce,“ dodal čtyřiadevadesátiletý Nelson.
Mormonská církev, která vychází z protestantismu, byla založena v roce 1830 v americkém státě New York. Zpočátku vzbuzovala nelibost velké části společnosti zejména mnohoženstvím či diskriminací černochů. Nyní patří k nejrychleji rostoucím náboženských hnutím ve světě. Za posledních 30 let se počet jejích členů více než zdvojnásobil z 7,3 milionu 16 milionů věřících po celém světě, včetně České republiky. Nejvíce jich je v USA.
Kdo jsou mormoni? A co mají společného s křesťanstvím?
Mormoni jsou členy Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů. U jejího zrodu stál prorok Joseph Smith, který žil v první polovině 19. století ve Spojených státech. Tvrdil, že od anděla získal Zlaté desky obsahující historii staré americké civilizace. Smith ve svých 24 letech publikoval jejich překlad – Knihu Mormonovu. Do své smrti kolem sebe shromáždil desítky tisíc stoupenců.
Kniha Mormonova je vedle Starého a Nového zákona považována za součást Písma. Mormoni věří, že se křesťané odklonili od původního Ježíšova učení a Joseph Smith byl poslán, aby jej obnovil. Mormoni nevěří v ortodoxní křesťanskou Trojici. Bůh Otec, Ježíš Kristus a Duch svatý jsou podle nich v jednotě, nepředstavují ale stejnou bytost. Mormoni věří, že Bůh jejich „apoštolům“ dává svá zjevení. Vůdce církve, jeho dva rádci a členové Kvora dvanácti apoštolů tak dostávají inspiraci k vedení církve jako celku. Ženy se v Církvi Ježíše Krista svatých posledních dnů nemohou stát kněžími, je jim ale povoleno kázat a vést sborové modlitby.
V církvi není od roku 1890 oficiálně praktikována polygamie, v některých fundamentalistických skupinách se ale stále objevuje. Mormoni křtí mrtvé, podle jejich učení má duše v posmrtném životě možnost přijmout, nebo odmítnout takový křest – nabídka je svobodně dána a musí být také svobodně přijata. Členové církve věří, že se po smrti znovu shledají se svými rodinami. Chápou rodinu jako nejdůležitější jednotku společnosti. Těm, kteří následují Krista a zachovávají Jeho přikázání, je slíbeno, že budou se svými blízkými žít navěky.
Jsou tedy mormoni křesťany? Používají křesťanský jazyk a mnohé z mormonských duchovních praktik jsou blízké evangelikálnímu mainstreamu. Společensky jsou konzervativní a kladou velký důraz na etické chování. V tomto smyslu se tedy jako křesťané chovají. Nevěří však v Ježíše jako v Božího Syna v křesťanském smyslu. Nevěří ani na původní hřích a nesdílí stejný pohled na spasení a smíření. Kniha Mormonova je pro ně na stejné úrovni jako Bible, s čímž křesťané nemohou souhlasit. Mormoni se domnívají, že křesťanská víra je historicky pokřivena a Joseph Smith byl skutečným prorokem.
Mormonismus tedy sice vychází z křesťanské tradice, ale i když se mormoni za křesťany považují, nemohou být takto vnímáni v kontextu celosvětové církve, protože se od její víry vzdálili.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Autor: -mn- ČTK Foto: Wikimedia Commons – Vatikán
10 Komentáře
filip
Mormoni-okultizmus v kresťanskom rúchu: https://www.youtube.com/watch?v=cLtw18MtoKw&t=5s
Hana Šnajdarová
Děkuji za hezký článek o nás. Jen bych řekla, že v Ježíše jako Syna Božího věřime. Pokud by se chtěl někdo podívat na to, proč se označujeme za křesťany, tady je o tom napsané něco víc: https://www.lds.org/topics/christians?lang=ces&old=true
Daniela Novotná
Článok s množstvom nesprávnych informácií o Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní. Už z názvu vychádza, že Cirkev silne verí v Ježiša Krista a uznáva Ho ako Božieho Syna. Slovo kresťan je odvodené od slova Kristus. Cirkev Ježiša Krista je založená na Jeho učeniach a tým pádom musí byť a aj je kresťanská. V Adamov hriech veríme, avšak veríme tomu, že Ježiš Kristus ako Spasiteľ sveta za tento hriech zaplatil a ľudia budú spravodlivo potrestaní za svoje vlastné hriechy pokiaľ nebudú činiť pokánie. Odporúčam autorovi prečítať si informácie o Cirkvi z relevantného zdroja.
Marie Jordánová
Nebudu se k článku vyjadřovat, jen si položme otázku: Opravdu by hlava Katolické církve papež František přijal proroka R. Nelsona Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, kdyby to všechno byla pravda? Dovolil by Vatikán postavit „mormonský“ chrám v Římě? Pokud jakéhokoliv člověka opravdu zajímá, kde je pravda, půjde za tím bez předsudků a se srdcem otevřeným….Bible je pro každého křesťana základ, tedy i pro členy CJKSPD a Kniha Mormonova (Mormon je jeden z dávných proroků), navazuje. Pro bádavé…přečtěte si Ezechiela. Jen ještě za sebe: v tomto světě plném zmatků, nehledejme co nás rozděluje, ale co nás spojuje. Církev Ježíše Krista nabádá k toleranci k ostatním církvím.
Miroslav
Chcel by som sa spýtať autora tohto článku, čo znamená veriť v Ježiša Krista v kresťanskom zmysle, pretože z toho čo autor/ autorka píše tomu akosi nerozumiem!
Krysar
*Církve. Velky C, protoze se jedna o jednu konkretni cirkev. Ano, tu monopolni, ktera rada upalovala lidi, kteri napriklad neznali nazpamet cele desatero a nebo byli nekrestansky bohati. 😀
Richard
Mormonismus tedy sice vychází z křesťanské tradice, ale i když se mormoni za křesťany považují, nemohou být takto vnímáni v kontextu celosvětové církve, protože se od její víry vzdálili.
Trochu nechápu autora, kde vzal tento názor. Celosvětově je to uznávaná křesťanská církev.
Jan
„Jsou tedy mormoni křesťany? … Nevěří však v Ježíše jako v Božího Syna v křesťanském smyslu.“
Nerozumím tomu, jak může někdo psát článek o něčem, co vlastně ani nezná a staví pouze na domněnkách nebo kusých informacích.
Křesťanství je od slova Kristus. Církev Ježíše Krista má jméno Spasitele přímo v názvu. První článek víry zní: „Věříme v Boha, Věčného Otce, a v Jeho Syna, Ježíše Krista, a v Ducha Svatého.“.
Pouze neznalý nebo úplně uzavřený člověk nepřijme (nebo nechce přijmout), že Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů je křesťanská cirkev.
Martin Prachař
Mormoni nepoužívají termín „Trojice“, místo něj používají termín Božstvo. A termínem „Božstvo“ označují Nebeského Otce, Ježíše Krista a Ducha Svatého, kteří jsou zajedno v účelu a poslání, nicméně nejsou jednou jedinou bytostí, která v jeden okamžik je Otcem, v jiný Ježíšem a v zas jiný Duchem (jako jediný člověk, který je během běžného dne pro dítě otcem, pro ženu manželem a pro studenty ve škole učitelem). Místo toho mormoni věří, že Otec, Ježíš a Duch jsou tři samostatně existující bytosti – a kdyby se postavily vedle sebe, skutečně bychom viděli tři, nikoli jednu bytost. Tak, jak to je zaznamenáno v Bibli, při křtu Ježíše – kdy Ježíš stál ve vodě s Janem Křtitelem, Bůh Otec promlouval z nebe a Duch Svatý sestupoval v podobě holubice. Mormoni by pro toto mohli používat termín „Trojice“, tak jako některé další církve, nicméně by to způsobovalo nedorozumění, kvůli odlišnému chápání – proto místo toho používají termín „Božstvo“. Mezi nejpozoruhodnější vlastnosti „Božstva“ mormoni řadí to, že v kterýkoli okamžik je rozhodnutí jednoho člena božstva totožné s rozhodnutím druhého, záměr jednoho totožný se záměrem druhého – což je možné díky tomu, že se všichni tři řídí věčnou pravdou a působí v naprosté jednotě.
Kritik
Tady si ocividne nekdo plete krestanstvi s katechismem.
Ne vsichni krestani jsou katolici. Diky tomu cely clanek smrdi nacisticky.
Byt redakci, tak tomuto pisalkovi rychle domluvim.