Vatikán – Při dnešní ranní mši se papež František modlil za lidi nakažené koronavirem a zvláštní pozornost věnoval situaci ve věznicích. Kázal o pronásledovaných křesťanech a jmenovitě citoval nedávno osvobozenou pákistánskou křesťanku Asii Bibi.
Pákistánská křesťanka, která byla v roce 2018 zproštěna obvinění z rouhání a po osmi letech propuštěna z vězení, odcestovala z Pákistánu do Kanady.
Asia Bibi byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami, které následně tvrdily, že urazila proroka. O rok později ji soud uznal vinnou a vzhledem k tomu, že v Pákistánu se urážka islámu trestá smrtí, ji poslal na popraviště. Verdikt ale v říjnu 2018 zvrátil nejvyšší soud, který dospěl k závěru, že žalobci nebyli schopní dokázat, že souzená žena porušila zákon.
V úvodu třetí ranní mše, přenášené v přímém přenosu papež řekl:„Pokračujeme v modlitbě za ty, kteří onemocněli při nynější epidemii. Dnes bych se chtěl zvláště modlit za vězně, za naše bratry a sestry zavřené ve vězení, kteří trpí. Máme jim být nablízku v modlitbě, aby jim Pán pomohl a utěšil je v této těžké chvíli“, vybízel František.
„Nejde tu jen o rozsudek smrti, nýbrž o něco víc – ponižování a zášť. Když při pronásledování křesťanů nastoupí takováto zarputilost, je to ďáblovo dílo. Ďábel uplatňuje dvojí styl – jednak svůdcovský, kdy vábí na přísliby tohoto světa. Chtěl ho užít u Ježíše na poušti, nalákat jej a svými svody přimět, aby změnil plán spásy. Když to nezapůsobí, rozlítí se. Ďábel nezná střední cestu. Jeho pýcha je natolik veliká, že chce vše zahubit, a to s urputnou poživačností,“ řekla hlava katolické církve.
Papež vybízel k tomu, abychom mysleli na pronásledování mnoha křesťanů, které nejenom zabíjejí, ale též všemi možnými způsoby trápí a ponižují.
„Marnivostí a světským duchem se ďábel podbízí, aby nás oddálil od Kristova kříže. Seberealizace, kariéra a světský úspěch nejsou křesťanskou cestou, protože zahalují Ježíšův kříž,“ varoval papež František. „Kéž nám Pán dává milost, abychom rozlišovali Jeho cestu kříže od cesty tohoto světa, dlážděné marností, vnější maskou a líčidlem,“ dodal.
Papež František vedl generální audienci poprvé přes internet
Papež František ve středu vedl svou první virtuální generální audienci. K věřícím hovořil přes internet ze své knihovny. Reagoval tak na opatření italské vlády, která v zemi od úterý zavedla celostátní karanténu. Věřící se proto nemohli jako běžně každý týden shromáždit na Svatopetrském náměstí. Informovala o tom agentura AP.
Během audience se papež modlil mimo jiné za vězně, nemocné a nemocniční personál, který o ně pečuje. Místo přímého kontaktu s lidmi na vatikánském náměstí bylo ale vše vysíláno živým přenosem na internetu. Tradice generální audience, kdy se hlava katolické církve alespoň jednou za týden setkává s obyčejnými lidmi, pochází už z dob papeže Jana XXIII., který byl v úřadu v letech 1958 až 1963.
Za normálních okolností přilákala středeční generální audience na Svatopetrské náměstí vždy desítky tisíc lidí. Dnes ale bylo náměstí prázdné a do baziliky svatého Petra policisté pouštěli jen jednotlivé věřící, kteří se tam chtěli pomodlit.
Ve snaze zabránit šíření viru nechal už v neděli papež uzavřít Vatikánská muzea. Vatikán uzavřel rovněž svou poštu a knihkupectví, které lákají řadu turistů. Všechna opatření zůstanou v platnosti do 3. dubna, dokdy budou platit i mimořádná opatření italské vlády.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- ČTK Datum: 12. března 2020 Foto:
2 Komentáře
Realtoltek
No tak nějak mi v článku uniklo, o jakém duchovním pokušení to představitel pozemské církve mluví v souvislosti s virusem ??? Jaké duchovní pokušení přišlo s virusem anebo snad před virusem nebylo ???
Nezdá se nikomu podivné to… že dítě má plně funkční imunitu až ve dvou letech a normálně by jej tedy tento virus měl zabít….není tomu tak…tedy děti jsou jakýmsi zázrakem před virem chráněny.
Karel Krejčí
Tato instituce není schopna přinést světu nic nového, nikam ho posunout. Je odkázána pouze na Písmo, které je však pro ní více či méně mrtvou literou, podobně jako neměnící se a nic nového nepřinášející obřady ve starozákonní podobě. Není schopna transformace v té podobě, jak je uvedeno v Novém zákonu. A protože není schopna této transformace u sebe, není schopna ani transformovat svět. Slepý vede slepého. Opravdu si Bůh používá tuto instituci? Přiznává se k ní? Jedná Duch svatý skrze ni? Koná zázraky a uzdravuje? Skutečně usvědčuje tento svět z nadvlády toho Zlého i když se setká s odporem? Ne, naopak, strachuje se o svou pozici, protože si je vědoma, že je bezmocná a osamocena …