Vatikán – Při ranní mši ve středu papež František pronesl zvláštní modlitbu za zdravotníky, kteří zemřeli při péči o pacienty nakažené koronavirem. V homilii připomenul, že Bůh je nám stále nablízku a také v této těžké hodině žádá, abychom činili totéž mezi sebou navzájem.
Hlava katolické církve pokračuje v každodenní bohoslužbě v kapli Domu sv. Marty, obětované za lidi, kteří trpí v důsledku současné pandemie, a přenášené streamingovým vysíláním. Svou modlitbu věnoval těm, kteří zemřeli na nákazu koronavirem.
„Modleme se dnes za zesnulé, za ty, kteří kvůli virové infekci přišli o život. Chtěl bych, abychom se modlili za zdravotníky, kteří v těchto dnech zemřeli. Darovali život ve službě nemocným.“
V homilii, při výkladu čtení ze středy třetího postního týdne (Dt 4,1.5-9; Mt 5,17-19), hovořil o Bohu, blízkém jeho lidu. „Námětem obou dnešních čtení je Zákon. Zákon, který Bůh dává svému lidu. Zákon, který nám Pán zamýšlel udělit a který Ježíš dovedl do nejvyšší dokonalosti. Je tu však cosi, co přitahuje naši pozornost, a sice způsob, jakým Bůh tento Zákon ustanovil. Mojžíš říká: »Neboť kde je tak velký národ, jemuž by byli bohové tak blízko, jako je Hospodin, náš Bůh, kdykoli ho vzýváme?«. Pán totiž předává svému lidu Zákon v postoji blízkosti. Nejedná se o nařízení vzdáleného vládce či diktátora. Nikoli, je zde blízkost, a my ze zjevení víme, že je to blízkost otcovská, spřízněnost otce, který provází svůj lid a obdarovává jej Zákonem. Je to Bůh blízký: »Neboť kde je tak velký národ, jemuž by byli bohové tak blízko, jako je Hospodin, náš Bůh, kdykoli ho vzýváme?«.
Náš Bůh je Bohem blízkým, který jde se svým lidem. Onen obraz na poušti, v knize Exodus, onen oblak a kouřový sloup chránící lid, svědčí o Bohu, který kráčí se svým lidem. Neponechává psané pokyny – a pak »zařiď se sám«. Jistě, vyhlašuje svá přikázání, píše je vlastní rukou na kamenné desky a předává je Mojžíšovi, avšak neopouští ho přitom, zůstává nablízku. »Kterému národu jsou bohové tak blízko?«. Blízkost. Náš Bůh je Bohem blízkým.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 19. března 2020 Foto: WIkimedia Commons – papež František
3 Komentáře
Realtoltek
Česko ve statistikách týkajících se pandemie koronaviru drží světové prvenství – je zemí s největším počtem potvrzených případů bez jediného úmrtí.
Jedna z nejvíce ateistických zemí a zatím nejmenší úmrtnost, nikdo snad nevěří, že je to náhoda. Nezbývá než děkovat Svatému duchu.
Eva Hájková
I já jsem byla po většinu života ateistkou a Bůh mě přesto miloval. Bůh miluje tuto zemi a tento národ. Jsme dědici Jednoty bratrské.
„Na tebe národe český a moravský, vlasti milá, zapomenouti nemohu, nýbrž tebe pokladů svých, kteréž mi byl svěřil Pán, dědicem činím. Věřím i já Bohu, že po přejití vichřic hněvu, hříchy našimi na hlavy naše uvedeného, vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český! A pro tuto naději tebe dědicem činím všeho toho, co jsem koli po předcích svých zdědila“.
Karel Krejčí
Na jedné straně potřebná psychická podpora těch, kteří očekávají povzbuzení, útěchu a naději v této kritické době. Až toto pomine, čas sám ukáže a ozřejmí vše, proč takto Stvořitel jednal nebo připustil. Na druhé straně, termín, že jsme byli obdarováni Zákonem je opět zase jedna „perla“.